Grudziądz: marszałek o ewentualnym przejęciu szpitala przez samorząd - to kompetencja sejmiku
Marszałek kujawsko-pomorski Piotr Całbecki 4 lipca udzielił odpowiedzi na interpelację, jaką zgłosiła grupa radnych sejmiku województwa ws. Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu. Interpelacja dotyczyła możliwości przejęcia przez samorząd województwa odpowiedzialności za tę placówkę, co miałoby stać się poprzez wejście w rolę organu założycielskiego na podstawie ustawy o działalności leczniczej z 2011 roku.

W odpowiedzi marszałek przedstawił stanowisko, które opisuje stan faktyczny oraz prawny zarówno szpitala, dla którego organem założycielskim jest gmina miasta Grudziądz, jak i województwo.
- Odpowiedz nie jest jednak, jak to się przedstawia w niektórych wypowiedziach medialnych, wyrażeniem opinii czy też woli województwa, w zaangażowanie się w zmiany struktury właścicielskiej szpitala i jego struktury organizacyjnej. Jak zaznaczyłem w moim piśmie, taka decyzja, to wyłączna kompetencja sejmiku - podkreśla Piotr Całbecki.
Zwraca również uwagę na fakt, iż wymaga ona wcześniejszych analiz prawnych i ekonomicznych oraz szerokich konsultacji, szczególnie ze środowiskiem personelu i pacjentów szpitala. Na tym etapie nie są one prowadzone w Urzędzie Marszałkowskim.
Tym bardziej nie odnosi się to do planowanej przez gminę zmiany formy prawnej SPZOZ w spółkę.
- Jest to autonomiczna decyzja organu założycielskiego lecznicy jakim jest Gmina Miasta Grudziądz. Dodam, że województwo dla prowadzenia własnych szpitali nie korzysta z tej formy organizacyjnej - wyjaśnia marszałek.
Kiedy w 2017 r. Ministerstwo Zdrowia ujawniło listę 50 najbardziej zadłużonych lecznic w Polsce, otworzył ją Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu. Na koniec 2016 r. jego długi szacowane były na 420 mln zł. Dziś dług szpitala to już 580 mln zł.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)