Grudziądz: kto odpowiada za szpital zadłużony na pół miliarda złotych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2016 11:43

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu przez lata był nadzorowany przez władze miasta. Obecnie prezydent Grudziądza przekonuje, że lecznica faktycznie podlega wojewodzie.

Prezydent Grudziądza przekonuje, że lecznica faktycznie podlega wojewodzie Fot. Archiwum

Prezydent Grudziądza niedawno odwołał dyrektora szpitala. Powodem były długi lecznicy, oszacowane przez NIK na blisko pół miliarda zł. Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała miastu uwzględnić część tego zadłużenia w swojej prognozie finansowej - informuje Gazeta Wyborcza.

Komisję ws. wyboru nowego dyrektora miała powołać w ubiegłym tygodniu grudziądzka rada miasta, ale w ostatniej chwili punkt wypadł z porządku obrad, prezydent bowiem "powziął informację" o skomplikowanym stanie prawnym lecznicy. Zasugerował, że odpowiadać powinien nie on, a wojewoda kujawsko-pomorski.

Nowe informacje pochodzą z trzech niezależnych opinii prawnych: prywatnej kancelarii oraz naukowców z uniwersytetów w Toruniu i w Warszawie. Jak wskazują prawnicy, w Krajowym Rejestrze Sądowym jako podmiot tworzący szpital figuruje wojewoda toruński, a jako organ nadzorczy - zarząd miasta.

Co prawda wojewoda powierzył szpital władzom Grudziądza, ale porozumienie w tej sprawie przestało obowiązywać z końcem 1998 r.

W opinii wojewody niewłaściwe decyzje ekonomiczne, prawne i społeczne podejmowane przez władze Grudziądza doprowadziły szpital i miasto do poważnego kryzysu, a przerzucanie odpowiedzialności na wojewodę czy marszałka nie jest właściwą drogą do rozwiązania kryzysu.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum