Grudziądz: końca kolejek nie widać, pieniędzy też...

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2009 13:08

Regionalny Szpital Specjalistyczny im dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu wartość tzw. nadwykonań zabiegów szacuje na ok. 10 mln zł. Z tego powodu kolejki oczekujących wydłużają się, a ich końca nie widać.

Marek Nowak, dyrektor grudziądzkiego szpitala mówi wprost, że placówka nie może się bardziej zadłużać.

– Kwota nadwykonań stanowi już ponad pięć procent całego szpitalnego budżetu, stąd nie mamy żadnej alternatywy. Wstrzymamy przyjęcia pacjentów, a nawet ograniczymy planowane zabiegi, wszystko po to, aby nie powiększać deficytu. Wykonywać będziemy tylko te zabiegi, które okażą się niezbędne m.in. w przypadku zagrożenia życia.

W wielu lecznicach w województwie kujawsko-pomorskim dyrektorzy poszli jeszcze dalej. Od nowego roku chcą podpisywać umowy z ordynatorami oddziałów, na mocy których za pacjentów nadlimitowych będą musieli płacić z własnej kieszeni.

Nowak krytykuje ten pomysł i dodaje, że to postępowanie niemoralne i nielogiczne: –  Dochodzimy w ten sposób do kuriozalnej sytuacji, w której lekarzy zniechęca się do leczenia i udzielania pomocy medycznej. U mnie takich „standardów” nie będzie.

Co więcej, grudziądzki szpital jako placówka o zasięgu regionalnym, nierzadko przyjmuje pacjentów również z ościennych województw. Dyrektor Nowak prognozuje – podobnie jak wielu innych – jeszcze gorszy przyszły rok. Jeśli nic się nie zmieni, to część lecznic zadłuży się do granic możliwości, a pozostałe w ogóle przestaną wykonywać zabiegi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum