Grudziądz: co dalej ze szpitalem jednoimiennym?

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2020 19:06

Dyrekcja Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, który na czas epidemii koronawirusa stał się szpitalem jednoimiennym, apeluje o jak najszybsze rozstrzygnięcia na szczeblu rządowym dotyczące przyszłości takich szpitali. Przeżywają problemy kadrowe i finansowe.

Rejonowy Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu. Fot. archiwum

Do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu, który leczy covidowych chorych z województwa kujawsko-pomorskiego zaczynają trafiać także pacjenci z dwóch innych województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak twierdzi Aleksander Goch, zastępca dyrektora szpitala do spraw medycznych, gdy rozwinie się jesienna epidemia koronawirusa szpital nie będzie w stanie kadrowo podołać napływowi pacjentów także spoza województwa kujawsko-pomorskiego.

Tłumaczy, że wobec braków kadrowych niektóre osoby pracują po 250-300 godzin miesięcznie. - To jest nienormalne. Tych ludzi należy podziwiać, ale też mieć świadomość, że na dłuższą metę tak się nie da - mówił Maciej Hoppe, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, cytowany przez Gazetę Pomorską.

Wyliczono, że w szpitalu brakuje 20 lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek co najmniej kilkunastu innych specjalności, w tym 8 anestezjologicznych. Dyrektorzy poprosili o wsparcie wojewodę.

Z informacji przekazanych przez dyrekcję szpitala w Grudziądzu na spotkaniu z radnymi miasta, wynika, że sytuacja szpitali jednoimiennych jest finansowo trudna po zmianach w ryczałtach.

- W marcu, gdy byliśmy tylko przez pół miesiąca szpitalem jednoimiennym - lecznica otrzymała z NFZ łącznie 35,5 mln zł, w kwietniu 40 mln zł, w maju najpierw było 31,2 mln zł, a później w ramach korekty zabrano 5,5 mln zł. W czerwcu przychód wyniósł 28,7 mln zł, w lipcu już tylko 18,8 mln zł - mówił Gazecie Pomorskiej.

- Wiemy, że ta procedura jest stosowana wobec wszystkich szpitali, które były szpitalami jednoimiennymi - zaznaczył.

Więcej: https://pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum