Grożą strajkiem ostrzegawczym, żądają spotkania z premierem

Autor: oprac. RR • Źródło: rmf24.pl/Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 17:00

"Żądamy od premiera i ministra pilnego spotkania w celu rozwiązania naszych problemów" - to fragment komunikatu po zebraniu w Ogólnopolskim Związku Pielęgniarek i Położnych.

Grożą strajkiem ostrzegawczym, żądają spotkania z premierem
Największe organizacje działające w ochronie zdrowia żądają pilnego spotkania z premierem i ministrem zdrowia. Fot. Fb. zwiazek.pielegniarek
  • Największe organizacje działające w ochronie zdrowia żądają pilnego spotkania z premierem i ministrem zdrowia
  • Na najbliższy poniedziałek branża ochrony zdrowia zapowiada strajk ostrzegawczy
  • Celem protestu jest zapewnienia właściwego i stabilnego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych

Wśród omawianych we wtorek (1 czerwca) tematów był zaplanowany na najbliższy poniedziałek (7 czerwca) strajk ostrzegawczy.

W komunikacie znalazła się lista organizacji, których przedstawiciele wzięli udział w dzisiejszych rozmowach. To Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Pracodawcy Rzeczypospolitej, Polska Federacja Szpitali, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Forum Związków Zawodowych Branża Ochrony Zdrowia.

Po raz pierwszy wspólne stanowisko

"Pierwszy raz od dwudziestu lat udało się wypracować wspólne stanowisko tak szerokiego grona podmiotów, którym na sercu leży dobro pacjentów i przyszłość stabilnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Uczestnicy spotkania podpisali deklarację o współpracy w celu zapewnienia właściwego i stabilnego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych zapewniającego prawidłowe funkcjonowanie podmiotów leczniczych” - czytamy w komunikacie, który przytacza rmf24.pl.

Jak czytamy dalej, organizacje żądają od premiera RP i ministra zdrowia pilnego spotkania w celu rozwiązania przedstawionych w deklaracji problemów. Uczestniczący w spotkaniu pracodawcy wykazują zrozumienie dla postulatów pracowników i solidaryzują się z planowanymi protestami pracowniczymi".

W czasie strajku chorzy nie zostaną bez opieki

Protest ma polegać na ograniczeniu pracy na dwie godziny w kilkudziesięciu szpitalach w Polsce (poza wytypowanymi oddziałami gdzie są pacjenci w najcięższym stanie) i organizacji pikiet, zgodnych z zasadami reżimu sanitarnego. Poza podwyżkami pielęgniarki domagają się zachęt dla młodych osób, aby szkoliły się w ich zawodzie. Zapewniają też, że w czasie strajku chorzy w szpitalach nie zostaną bez opieki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum