×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gromadzenie danych o wynagrodzeniach. AOTMiT przedłuża termin na nadesłanie raportów

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2023 15:10

Zbieranie danych o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia trwa od 20 marca. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji właśnie wydłużyła termin. Raporty będzie można przekazywać do 6 kwietnia.

Gromadzenie danych o wynagrodzeniach. AOTMiT przedłuża termin na nadesłanie raportów
Termin zostaje wydłużony do 6 kwietnia. Fot. Shutterstock
  • Na początku marca AOTMiT ogłosiła, że zbiera dane o wynagrodzeniach medyków za luty 2023 na zlecenie Ministra Zdrowia
  • Raporty można przesyłać do systemu od 20 marca
  • Agencja właśnie wydłużyła termin ich nadsyłania, podając graniczą datę 6 kwietnia

Dane o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Trwa pozyskiwanie informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia, a także danych dotyczących struktury zatrudnienia oraz innych informacji na temat sytuacji finansowej w podmiotach leczniczych przez AOTMiT.

Agencja robi to na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, dotyczące dokonania analizy oraz przygotowania raportu w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej i wydanie rekomendacji, w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia wprowadzanym ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Agencja poinformowała właśnie, że raport będzie można wgrywać za pośrednictwem aplikacji https://apprkp.aotm.gov.pl do 6 kwietnia, a nie jak pierwotnie wskazywała: 3 kwietnia.

Przypomnijmy, że to proces ponownego gromadzenia danych o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Celem zbiórki jest uzyskanie rzeczywistych informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia, a także pozyskanie danych dotyczących struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu. Dodatkowo gromadzone są dane o przychodach i kosztach prowadzonej działalności, w tym o kosztach w wybranych kategoriach, najbardziej wrażliwych na wpływ wzrostu cen towarów i usług - wyjaśnia AOTMiT.

Informacje finansowe należy podać narastająco za dwa okresy: od stycznia 2022 do grudnia 2022 roku oraz od stycznia 2023 do lutego 2023 roku, natomiast w przypadku wartości zobowiązań i stanu zatrudnienia według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku i według stanu na dzień 28 lutego 2023 roku.
Niezwykle istotne jest zaangażowanie w ten proces wszystkich świadczeniodawców. Tylko pozyskanie jak największej reprezentatywnej puli danych gwarantuje jak najbardziej rzetelne analizy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze