Grójec: PiS oponuje przeciwko przekształceniu szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2009 18:27

Władze powiatu grójeckiego chcą oddać prowadzenie szpitala w prywatne ręce. PiS uważa, że to szkodliwa prywatyzacja, na której stracą przede wszystkim pacjenci.

Zadłużenie placówki prowadzonej obecnie w formule Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej wynosi około 15 mln zł. Radni powiatu na ostatniej sesji podjęli uchwałę intencyjną o próbie znalezienia operatora zewnętrznego, który ma poprowadzić szpital. Zgodnie z uchwałą budynki i sprzęt miałyby pozostać własnością powiatu. Operator szpitala zaś ma być wyłoniony w drodze przetargu.

– Postawimy dość wygórowane warunki i jeżeli procedura zakończy się powodzeniem, wówczas rada powiatu zdecyduje, czy likwidujemy SPZOZ i przekażemy świadczenia zdrowotne wybranemu podmiotowi, czy poszukamy jeszcze innego rozwiązania – informuje starosta grójecki Janusz Różycki.

Potencjalny operator musiałby zainwestować w placówkę poważne pieniądze, co najmniej 10 mln zł. Na tyle szacowane jest minimum, aby szpital zyskał tak zwane standardy, czyli spełnił odpowiednie warunki sanitarne i techniczne. Powiat nie ma na to środków, stad pomysł na przyciągnięcie inwestora zewnętrznego. Drugi plus operacji jest taki, że przy przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej będzie można skorzystać z planu B

Pomysł nie podoba się parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. Na konferencji prasowej pochodzący z Grójca poseł Marek Suski ogłosił, że zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Powiatowego Szpitala w Grójcu, który zamierza zbierać podpisy pod petycją o zaniechanie prywatyzacji placówki w formie dzierżawy prywatnemu operatorowi.

Według nieoficjalnych informacji już zgłosili się pierwsi zainteresowani poprowadzeniem grójeckiej lecznicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum