Grodzisk Wielkopolski: jeśli powiat nie pomoże, szpital upadnie?

Autor: pgo24.pl/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 11:35

Jest pewne, że SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim wykaże stratę za rok 2018 znacznie przewyższającą kwotę rocznej amortyzacji. Oznacza to, że powiat grodziski będzie zobowiązany do pokrycia ujemnego wyniku finansowego w wysokości ok. 2,5 mln zł.

Grodzisk Wielkopolski: jeśli powiat nie pomoże, szpital upadnie?
W marcu br. szpital zaciągnął pożyczkę w wysokości 6 mln zł na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Szpital w całym 2018 r. wygenerował ok. 3,5-milionową stratę, a tylko w pierwszym kwartale 2019 r. - 965 tys. zł. W marcu br. zaciągnął pożyczkę w wysokości 6 mln zł na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Jeśli powiat grodziski nie wesprze szpitala, jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji będzie prawdopodobnie jego likwidacja - pisze lokalny serwis pgo24.pl. 

Grodziscy radni chcą zwrócić się z apelem do władz rządowych i NFZ o podjęcie działań naprawczych dotyczących szpitali powiatowych. Podkreślają m.in. potrzebę zapewnienia niezwłocznego i znaczącego dopływu kadry medycznej, w tym stworzenie systemu zachęt dla absolwentów z różnych zawodów medycznych (zwłaszcza deficytowych) do podejmowania pracy poza wielkimi ośrodkami akademickimi.

Według samorządowców sprawdzonymi mechanizmami mogłyby być np. stypendia fundowane dla studentów czy podejmowanie stażów specjalizacyjnych z przynajmniej częściowym wykorzystaniem potencjału szpitali powiatowych.

Wynagrodzenia w roku 2018 stanowiły blisko 77 proc. wszystkich kosztów grodziskiej lecznicy, a w pierwszym kwartale 2019 r. - już prawie 81 proc. Według dyrektora SP ZOZ Jacka Profaski w obecnych realiach finansowanie szpitali powiatowych, jeśli chodzi o ryczałt, powinno zwiększyć się o 10-15 proc., aby wyniki finansowe przestały być ujemne.

Więcej: pgo24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum