Grodzisk Mazowiecki: noworodki leżą w szpitalu razem z zawałowcami

Autor: Zycie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 14:06

Od 1 lipca w Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim nie działa pediatryczna izba przyjęć. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym leczone są dzieci razem z dorosłymi - informuje Życie Warszawy.

Jak wyjaśnia dr Jacek Pawlak, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Zachodnim, oddzielna izba przyjęć dla dzieci do 16. roku życia działała w tym szpitalu ponad rok. Uruchomiono ją, by oddzielić dzieci m.in. od ofiar wypadków.

Średnio w ciągu doby trafiało na dziecięcą izbę przyjęć 20-30 pacjentów. Decyzję o zamknięciu tej izby podjęła dyrekcja szpitala, gdy Mazowiecki Oddział NFZ nie zgodził się na jej osobne finansowanie, które wynosiło miesięcznie 30-40 tys. złotych. Kwota ta obciążała budżet szpitala, powodując jego zadłużenie.

Teraz dzieci korzystają ze wspólnego wejścia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z dorosłymi. Leżą w wieloosobowych salach razem z dorosłymi po zawałach serca.

Zapytana o przyczyny takiej decyzji, rzecznik Mazowieckiego Oddziału NFZ Wanda Pawłowicz odpowiedziała, że nie ma powodu, aby osobno rozliczać SOR i izbę przyjęć. Trzeba byłoby bowiem płacić dwa razy za te same świadczenia.

Pawłowicz dodała, że szpital dostaje pieniądze za wszystkie dzieci leczone na oddziale ratunkowym, ale podkreśliła, że SOR powinien przyjmować osoby z ciężkimi przypadkami, by nie stać się poradnią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum