×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Grecja: zagrożeni zwolnieniami lekarze przedłużają strajk o następny tydzień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2013 08:55

Konflikt greckich lekarzy publicznej ochrony zdrowia z ministrem zdrowia Adonisem Georgiadisem, który zapowiedział zwolnienie 2,5 tys. spośród nich, zaostrza się: lekarze ogłosili w czwartek (28 listopada), że przedłużają z jednego tygodnia do dwóch rozpoczęty w poniedziałek strajk.

Grecja: zagrożeni zwolnieniami lekarze przedłużają strajk o następny tydzień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Masowe zwolnienia lekarzy stanowią część reformy opieki medycznej w Grecji, której celem jest zmniejszenie kosztów jej utrzymania.

- Musimy usunąć z pracy w publicznej opiece zdrowotnej ludzi niepotrzebnych, a alternatywa w postaci dokonania oszczędności poprzez obniżenie emerytur byłaby niemoralna - oświadczył Georgiadis. Dodał, że jeśli lekarze będą nadal strajkować, to ma on "plan B, który zapewne się lekarzom nie spodoba".

Wiceprzewodniczący związku lekarzy publicznej ochrony zdrowia (EOPYY) Janis Jronopulos odpowiedział na to w czwartek: - Nie pozwolimy się szantażować i w tej sytuacji zastosujemy plan C, przedłużając strajk o następny tydzień, aby nie dopuścić do degradacji podstawowej opieki medycznej w Grecji.

Od dwunastu tygodni trwają ponadto strajki zagrożonych redukcjami pracowników personelu administracji dwóch głównych uniwersytetów ateńskich. Sąd odrzucił wnioski ministra edukacji Konstantinosa Arwanitopulosa o uznanie strajków za nielegalne.

Protesty strajkowe kontynuowane również w innych działach administracji publicznej są odpowiedzią pracowników na plan zredukowania w tym roku zatrudnienia o 4 tys. osób i w 2014 r. o 11 tys. oraz przeniesienia do tak zwanej rezerwy pracy dalszych 25 tys. osób.

Pracownicy ochrony zdrowia, szkół wyższych i administracji publicznej przenoszeni do "rezerwy pracy" będą otrzymywali maksimum przez 8 miesięcy 75 proc. wynagrodzenia, a następnie - jeśli nie znajdą pracy - zostaną definitywnie zwolnieni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze