Grajewo: szpital w sporze z NFZ

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 20 października 2010 13:22

Podlaski oddział NFZ zakwestionował 1/3 świadczeń wykonanych przez Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie. Kontrola NFZ zakwestionowała wiele wykonanych w szpitalu procedur i zabiegów, w tym sporo ginekologicznych

Grajewo: szpital w sporze z NFZ

Wśród kwestionowanych zabiegów są między innymi: elektroablacja, kolonoskopia, elektrokonizacja szyjki macicy przy silnych nadżerkach.

Dyrektor grajewskiego szpitala, dr Grzegorz Dembski, nie zgadza się z zarzutami ze strony Funduszu i podkreśla, że NFZ od początku wiedział, jakie procedury wykonuje szpital.

‒ NFZ wiedział o wykonywanych u nas procedurach szpitalnych, bo co miesiąc był informowany o tym w sprawozdaniach ‒ powiedział portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor grajewskiej placówki.

Procedura, która zdaniem dyrektora, wzbudziła największą podejrzliwość kontrolerów NFZ-u była operacja wrastających paznokci w warunkach szpitalnych. Dyrektor tłumaczy, że przepisy NFZ nie są tu jednoznaczne: pewne zabiegi medyczne można wykonywać szpitalnie bądź ambulatoryjnie i o tym czy zabieg zostanie wykonany w ambulatorium, czy w szpitalu decyduje lekarz prowadzący pacjenta. Dyrekcja zastrzega, że nie będzie kontrolować lekarzy i wnikać w to, jak uznają leczyć swoich pacjentów. 

‒ Jeżeli NFZ naprawdę uważa, że np. wrastanie paznokci z ropowicą i powikłaniami musi być operowane ambulatoryjnie, to niech to jasno sformułuje w swoich przepisach ‒ dodaje.

Różnica zdań pomiędzy NFZ a grajewskim szpitalem ma dłuższą historię. Szpital w Grajewie jako pierwszy w regionie, w marcu tego roku, wystąpił na drogę sądową przeciwko NFZ, domagając się od Funduszu zwrotu ponad 1,4 mln. złotych za nadwykonania z 2009 r. Ostatecznie NFZ zwrócił szpitalowi 300 tys. złotych, ale teraz, z tytułu zakwestionowanych świadczeń, żąda od szpitala kwoty ponad dwukrotnie większej. 

NFZ uważa jednak, że część hospitalizacji była nieuzasadniona. Rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ, Adam Dębski, powiedział rynkowi zdrowia: 

– Z naszej strony nie ma tu żadnych emocji. My mamy prawo świadczeniodawców kontrolować i to robimy. Za nadwykonania w 2009 r. pozwał nas też szpital w Kolnie, ale z nim zawarliśmy ugodę. 

Związkowcy ze szpitala zapowiadają protesty w Białymstoku pod siedzibą NFZ.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum