Gorzów Wlkp.: związki zawodowe żądają informacji o przekształceniach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2013 14:30

Związki zawodowe w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie chcą aby do piątku (16 sierpnia) marszałek Elżbieta Polak przedstawiła informację o przekształceniach własnościowych szpitala. Zapowiadają podjęcie "prawem dozwolonych działań do strajku włącznie". Władze województwa natomiast informują, że prace nad przekształceniem dobiegają końca.

Gorzów Wlkp.: związki zawodowe żądają informacji o przekształceniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pięć działających w gorzowskim szpitalu związków wystosowało do Elżbiety Polak, marszałek województwa, pismo, w którym domagają się pilnie informacji o zaawansowaniu procesu przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Pod pismem podpisały się NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Związek Zawodowy Lekarzy i Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia.

Jak piszą, powodem do niepokoju są obawy pracowników oraz informacje docierające od pracowników samorządowych zaangażowanych w prace nad przekształceniem.

Związkowcy twierdzą też, że marszałek nie dotrzymuje ustaleń zawartych podczas spotkania 18 lipca, m.in. nie przekazała najnowszego harmonogramu działań związanych z przekształceniem, a także potwierdzenia zawartych wcześniej ugód z wierzycielami.

Władze województwa liczą na 150 mln zł wsparcia z Ministerstwa Zdrowia z puli dla przekształcanych placówek, którymi chcą spłacić część zobowiązań. Również tych 120 mln zł, które weźmie na siebie Urząd Marszałkowski. Szpital miałby pozostać z długiem nie większym niż 102 mln zł. Problemem są należności, które mogą wyniknąć po przekształceniu. Już teraz np. firma Elektus zajmująca się obrotem wierzytelnościami domaga się spłaty ok. 3,7 mln zł.

Urząd Marszałkowski informuje, że spółka zostanie wpisana do KRS w drugiej połowie sierpnia, a prace nad jej powołaniem i całym montażem finansowym dobiegają końca.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze