Gorzów Wlkp.: zdaniem NIK przekształcony szpital wyszedł na prostą

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2015 12:03

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła finansowe skutki przekształcenia szpitala w Gorzowie Wlkp. w Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki spółka z o.o. Kontrola zaczęła się w listopadzie 2014 r. Teraz opublikowano raport pokontrolny.

Gorzów Wlkp.: zdaniem NIK przekształcony szpital wyszedł na prostą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Delegaturę NIK z Zielonej Góry interesowała działalność spółki w latach 2012-2015, przygotowanie i realizacja procesu przekształcenia szpitala, wykorzystanie środków z budżetu państwa, sytuacja finansowa przed i po przekształceniu oraz dostępność świadczeń dla pacjentów.

Według NIK działania samorządu w celu oddłużenia szpitala oraz przekształcenia go w spółkę "zapewniły nowo utworzonemu podmiotowi stabilność finansową i odpowiednie warunki wykonywania działalności leczniczej". Izba powołuje się na szczegółowe rachunki.

Program naprawczy - racjonalizacja zatrudnienia i usprawnienie zarządzania - przyniósł przez ponad rok 29,8 mln zł. Wzrosła też rentowność spółki. Obecnie wynosi 10,4 proc. (osiem razy więcej niż w 2012 r.). Wpływy z NFZ wzrosły o niecałe 10 proc. do 205,3 mln zł.

- Raport NIK zamyka ostatecznie ciągłą dyskusję i pytania co do zasadności, celowości i skuteczności przeprowadzonego przez nas procesu przekształcenia szpitala w spółkę - mówi Gazecie Wyborczej marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, która forsowała decyzję o przekształceniu samorządowej lecznicy.

Dodaje: - NIK potwierdza, że nie tylko z powodzeniem oddłużyliśmy szpital, ale zrobiliśmy to zgodnie w prawem, należytą starannością i pozytywnym skutkiem finansowym w pierwszym roku działania spółki.

Czytaj: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze