Gorzów Wlkp.: szpital boryka się z problemami, powołano specjalny zespół...

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2018 16:15

Przedstawiciele związków zawodowych działających przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. spotkali się w środę (8 sierpnia) z marszałek Elżbietą Anną Polak. Tematem spotkania były bieżące sprawy z jakimi boryka się szpitalna spółka.

Sytuacja finansowa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. uległa pogorszeniu. Fot. Archiwum

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, przedstawiciele związków zawodowych poruszali przede wszystkim kwestie polityki finansowo-płacowej prowadzonej w szpitalu. W pierwszym półroczu br., z uwagi na nowy sposób finansowania ochrony zdrowia, sytuacja finansowa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. uległa pogorszeniu. Dużym problemem jest nowe ryczałtowe finansowanie świadczeń.

- Lubuski Oddział NFZ oszczędza na zdrowiu Lubuszan, bo zakontraktował najmniej świadczeń w kraju, za pierwsze półrocze tylko 45 proc. rocznego planu. Gdybyśmy tak, jak np. w województwie małopolskim otrzymali co najmniej 54 proc. w kontraktach, to prezesi i dyrektorzy lubuskich szpitali mieliby możliwość podniesienia płac pracownikom, przede wszystkim średniemu personelowi medycznemu i administracji - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Z uwagi na powyższe trudności z finansowaniem ochrony zdrowia (w tym brak środków na regulacje płac dla pracowników) ustalono, że powołany zostanie zespół składający się z przedstawicieli Zarządu Województwa, Zarządu Spółki i Związków Zawodowych, do którego zadań będzie należało nadzorowanie przejrzystości finansowo-płacowej oraz polityki kadrowej prowadzonej przez gorzowski szpital.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum