Gorzów Wlkp.: oddział detoksykacji przynosi straty

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2009 11:35

Rada nadzorcza Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkoplskim zatwierdziła wniosek dyrekcji złożony do marszałka o likwidację oddziału detoksykacyjnego. Powodem jest rosnące zadłużenie oddziału

Jak uzasadnia swój wniosek dyrektor szpitala Andrzej Szmit, w pierwszym półroczu zadłużenie oddziału wyniosło 140 tys. zł. - Mnie rozliczają z wyników ekonomicznych. Moim zdaniem nie będzie problemu z leczeniem pacjentów w odległych o 50 km Obrzycach – tłumaczy.
 Ale Wojciech Mita, p.o. ordynatora oddziału uważa, że problem będzie, i to duży.

- To na pewno drogi oddział, stan pacjentów jest zwykle ciężki. Mamy 17 łóżek i są one stale zajęte. Ale tylko na tyle pozwala kontrakt z NFZ, choć potrzeby są dużo większe. Leczymy z uzależnień od alkoholu i narkotyków, rocznie przewija się przez oddział 600-700 pacjentów z Gorzowa i okolicznych powiatów. Stale ich przybywa, zwłaszcza młodocianych. Większość z nich przestanie się leczyć, bo w Obrzycach też jest stale przepełnienie, a poza tym nie będą mieli za co tam dojechać - twierdzi ordynator w rozmowie z Gazetą Lubuską.

Apolonia Górniak, dyrektor ośrodka terapii uzależnień w Gorzowie, pomysł zamknięcia oddziału detoksykacyjnego ocenia bardzo krytycznie:

 - W przyszłości osoby uzależnione zapełnią szpitale, gdzie trzeba ich będzie leczyć z marskości wątroby, zapalenia trzustki, padaczki, wylewów, udarów i zawałów.

Ostateczną decyzję w sprawie zamknięcia oddziału detoksykacyjnego i poradni, podejmie we wrześniu sejmik wojewódzki.

Detoksykacja, to potoczna nazwa sposobu leczenia uzależnień, polegającego na nagłym odstawieniu substancji, od której dana osoba jest uzależniona, połączonym z terapią farmakologiczną i/lub psychologiczną.

W przypadku zatrucia alkoholem, mówi się również o odtruwaniu poalkoholowym. Pojęcie detoksu może być tu mylące: dotyczy osób przewlekle spożywających alkohol, u których na skutek przerwania ciągu alkoholowego i spadku jego poziomu występują objawy zespołu abstynencyjnego, nie dotyczy natomiast usunięcia alkoholu z organizmu. Postępowaniem leczniczym jest tu uzupełnianie niedoborów elektrolitowych, podawanie witamin z grupy B, oraz leczenie objawowe, dotyczące takich symptomów zespołu abstynencyjnego, jak lęk, drżenie, a w znacznie nasilonym przebiegu - zaburzeń świadomości.
Detoks jest używany w skrajnych przypadkach, w których pacjent nie ma szans na odstawienie używki samodzielnie. (Źródło: Wikipedia).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum