Gorzów Wlkp.: likwidują łóżka, bo brakuje pielęgniarek

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 13:11

Po nowym roku będziemy musieli zlikwidować kolejne łóżka. Będzie ich około 50 - zapowiada Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Surowiec zaznacza, że cięcia nie będą drastyczne, czyli np. jednorazowa likwidacja 30 łóżek na chirurgii. "Na jednym oddziale może to więc być likwidacja jednego łóżka, a na innym - dwóch. Szczegółowy podział powinniśmy mieć mniej więcej na początku roku" - wyjaśnia cytowany przez serwis naszemiasto.pl wiceprezes.

W pierwszych miesiącach 2019 r. szpital wojewódzki miał 1082 łóżka. Od lipca musiał jednak niektóre zlikwidować i obecnie jest ich 1018. Jak przypomina naszemiasto.pl, było to spowodowane rozporządzeniem ministra zdrowia, które wprowadziło minimalne wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek. Mówią one, że na jedno łóżko - w zależności od oddziału - ma przypadać od 0,6 do 0,9 pielęgniarki.

Pielęgniarek jednak w szpitalu nie przybywa. Na koniec listopada 2019 r. było ich 736 (łącznie: na etacie i na kontrakcie).

Surowiec zaznacza, że brak kadry pielęgniarskiej to główny powód likwidacji łóżek, ale nie jedyny. Do tego dochodzi niski ryczałt z NFZ.

Więcej: naszemiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum