Gorzów Wlkp.: dyrektor rozmawia ze związkowcami o restrukturyzacji zatrudnienia

Autor: KL, Radio Zachód/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2012 12:14

Marek Twardowski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim spotkał się ze związkowcami, aby rozmawiać o realizacji planu oddłużenia lecznicy.

Związkowcy ostrzegają, że brak uzgodnień z organizacjami związkowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia może doprowadzić do akcji protestacyjnej. Anna Rybska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przyznała jednak na antenie Radia Zachód, że mimo pewnych rozbieżności jest szansa na kompromis. 

Przypomnijmy: Marek Twardowski został dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w czerwcu br. Długi lecznicy przekraczały wówczas 257 mln zł.

W opinii nowego dyrektora sytuacja finansowa placówki była efektem złego zarządzania. Wskazywał na liczne nieprawidłowości, w tym: wielomilionowe nadwykonania, 28 ryczałtów samochodowych dla pracowników, planowane zabiegi wykonywane na dyżurach lekarskich, 121 stanowisk kierowniczych, zatrudnienie czterech nefrologów dziecięcych bez zapewnienia źródeł finansowania oraz niekorzystny dla szpitala sposób zawierania umów cywilno-prawnych.

Władze województwa lubuskiego uznały (podobnie jak Marek Twardowski) że jedyną szansą dla placówki jest przekształcenie.

"Wprowadzane systematycznie od 2002 r. różnorodne programy restrukturyzacyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w zakresie poprawy sytuacji ekonomicznej szpitala. Pierwszy kwartał 2012 r. szpital zamknął stratą finansową w wysokości 4,5 mln zł., mimo wzrostu wartości kontraktu z NFZ. Dzięki wsparciu przez Samorząd Województwa Lubuskiego nastąpiło polepszenie wyników finansowych, ale tylko w latach 2009-2010. Obecnie Jednostka ponownie generuje straty" - czytamy w stanowisku sejmiku w sprawie przekształcenia szpitala.

Zgodnie z ustawą, proces przekształcenia należy przeprowadzić do końca 2013 r. W tegorocznej rezerwie budżetu państwa zaplanowano 1,4 mld zł na dotacje dla samorządów, które skomercjalizują swoje szpitale.

Dyrektor Twardowski powołał już zespół, który ma zająć się przekształceniem. W formule spółki lecznica ma rozwijać takie zakresy świadczeń, jak np. onkologia i radioterapia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum