Gorzów Wielkopolski: szpital wojewódzki podsumował pandemiczny rok 2020

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2021 15:24

12 marca 2020 r. na polecenie wojewody lubuskiego, na bazie budynków Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, utworzony został Jednoimienny Szpital Zakaźny zlokalizowany w zespole szpitalnym przy ul. Walczaka - przypomina lecznica w podsumowaniu 2020 roku.

Gorzów Wielkopolski: szpital wojewódzki podsumował pandemiczny rok 2020
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Od 19 października, także decyzją wojewody, pacjenci byli przyjmowani również w zespole szpitalnym przy ul. Dekerta. Pierwszym pacjentem leczonym w Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym był 22-letni mieszkaniec Gorzowa. Spędził w nim 12 dni. Najstarszym wyleczonym pacjentem był 92-letni gorzowianin - podaje gorzowska placówka.

Od 16 marca do końca grudnia ub.r. w tym szpitalu leczonych było 1627 pacjentów. Najwięcej pacjentów (583 osób) było w listopadzie 2020 r. W analogicznym okresie na oddziałach intensywnej terapii leczonych było 135 osób (najwięcej w listopadzie 2020 r. - 56 chorych)

W tym czasie wyleczonych/wypisanych ze szpitala zostało 1167 pacjentów.
Od czasu utworzenia jednoimiennego szpitala w Gorzowie do końca 2020 r. w gorzowskim szpitalu zmarło 248 osób; 80 z nich było pacjentami na intensywnej terapii.

Średnio na oddziałach zakaźnych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie pacjenci przebywali około 9 dni. Najdłużej trwało leczenie w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii - około 10 dni. Najdłuższy średni czas pobytu zanotowany został w sierpniu i było to ponad 16 dni leczenia.

Od czasu powołania Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. wykonano 40 561 testów na obecność koronawirusa. W ponad 9538 (26,08%) pobranych próbek stwierdzono obecność SARS-CoV-2.

- Wybuch pandemii spowodował, że musieliśmy się uczyć tego, jak prowadzić szpital, aby spełniał swoją rolę i służył pacjentom, a jednocześnie zachować wszystkie niezbędne bardzo rygorystyczne wymogi sanitarno-epidemiologiczne - mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

- Dziś możemy śmiało powiedzieć, że nie tylko udało się nam skutecznie prowadzić działalność leczniczą - bo przecież pracowały nasze oddziały, poradnie i zakłady diagnostyczne - ale też z powodzeniem realizowaliśmy ambitny plan inwestycyjny - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum