Gorzów Wielkopolski: prokurator sprawdza czy była niegospodarność

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 11:12

Na wniosek Najwyższej Izby Kontroli, która w listopadzie przedstawiła raport pokontrolny dotyczący Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim prokuratura sprawdza czy w placówce nie doszło do niegospodarność.

W listopadzie ubiegłego roku marszałek województwa odwołał w wyniku przedstawionego przez NIK raportu Wandę Szumną, dyrektor szpitala i powołaniu na to stanowisko Andrzeja Szmita. Zdaniem kontrolerów w szpitalu nie została do końca przeprowadzona zaplanowana restrukturyzacja - podaje Gazeta Wyborcza.

Kontrola obejmowała funkcjonowanie szpitala w latach 2003-2007. Dyrektorem w tych latach był Leszek Wakulicz, potem Wojciech Martula, a na koniec Wanda Szumna. W tych latach miało dojść w szpitalu do niewłaściwego gospodarowania jego majątkiem i m.in. do działania na szkodę wierzycieli lecznicy.

Na razie wszczęte przez prokuraturę postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom, ale jeśli biegli prokuratury potwierdzą ustalenia kontrolerów NIK, to któryś z dyrektorów, lub nawet cała ich trójka, może stać się podejrzanym w sprawie.

Dyrektorzy mogą usłyszeć pierwsze zarzuty najwcześniej za dwa-trzy miesiące, kiedy biegli przejrzą całą dokumentację szpitala. Za brak należytego nadzoru, niegospodarność i działania na szkodę firm grozi do pięciu lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum