Gorzów Wielkopolski: dyskusja wokół łączenia dyrektorowania w dwóch jednostkach

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2011 12:09

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ogłosił konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie. Do tej pory dyrektorem wojewódzkiego pogotowia jest Andrzej Szmit, będący jednocześnie dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego. Czy można łączyć te dwa stanowiska?

Gorzów Wielkopolski: dyskusja wokół łączenia dyrektorowania w dwóch jednostkach
Sytuacja spowodowała wrzenie w środowisku politycznym, które stawia pytania o łączenie stanowisk oraz o to czy dyrektor nie utracił zaufania zarządu województwa.

Dyrektor Andrzej Szmit odcina się od polityki i stwierdza, że przystąpi do konkursu ogłoszonego przez urząd.

– Jest wiele argumentów za tym, że będę startował w konkursie. Także sentyment. Pogotowie jest moim dzieckiem, które tworzyłem od samego początku, poczynając od statutu i przekształceń oddziałów pomocy doraźnej szpitali. Był to 1989 rok – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Andrzej Szmit, będący także konsultantem wojewódzkim z zakresu medycyny ratunkowej, specjalistą medycyny ratunkowej i anestezjologii.

Według niego, na pytanie czy organizacyjnie jedna osoba może podołać łączeniu stanowisk dyrektorskich najlepszą odpowiedzią jest stan finansów pogotowia. Jak mówi dyrektor, poza pierwszym rokiem – kiedy trzeba było spłacić długi szpitalne – stacja przez kilkanaście lat nigdy nie przynosiła strat. Szpital trzeci rok z rzędu przynosi zyski z bieżącej działalności (nie licząc konieczności spłacania zadłużenia z lat minionych).

Andrzej Szmit w obu placówkach jest zatrudniony na kontrakcie menedżerskim.

– Jeśli decyduję się aby ktoś mnie w ramach kontraktu menedżerskiego powołał na stanowisko dyrektora, to muszę się liczyć także z tym, że w każdej chwili organ założycielski ma prawo mnie odwołać – podsumowuje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum