Gorzów Wielkopolski: NIK pozytywnie o działalności szpitala w formie spółki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2015 13:02

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała rok działalności Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w formie spółki prawa handlowego. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości, a działalność lecznicy oceniono pozytywnie. Przed przekształceniem szpital był zadłużony na 270 mln zł.

Gorzów Wielkopolski: NIK pozytywnie o działalności szpitala w formie spółki

Jak poinformowała w poniedziałek (13 kwietnia) PAP Agnieszka Wiśniewska z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp., kontrolerzy NIK sprawdzali cztery obszary działalności gorzowskiego szpitala: przygotowanie i przekształcenie w spółkę kapitałową, sytuację finansową, wpływ przekształcenia na zakres świadczonych usług zdrowotnych i zapewnienie dostępności świadczeń zdrowotnych, skontrolowali także działalność organów spółki.

Z raportu NIK wynika, że w 2014 r. w gorzowskim szpitalu leczono o ponad 5 tys. (8,8 proc.) więcej osób i wykonano o ponad 56 proc. więcej badań diagnostycznych niż w poprzednim roku. Wskaźnik wykorzystania łóżek zwiększył się z 81,3 proc. do 88,1 proc. NIK podaje, że po przekształceniu lecznicy w spółkę kapitałową (od 6 września 2013 r.) szpital zapewnił pacjentom nieprzerwany dostąp do świadczeń zdrowotnych.

Problemem szpitala nadal są długie kolejki do poradni specjalistycznych. NIK zauważa jednak, że w ciągu kilku lat nastąpiła nieznaczna poprawa w tym zakresie, ale nadal problem występuje.

NIK wskazała, że poprawie uległy wskaźniki ekonomiczne lecznicy: rentowność działalności spółki wynosząca 10,5 proc. była ok. 8-krotnie wyższa niż w 2012 r., kiedy szpital działał w formie samodzielnego publicznego szpitala wojewódzkiego.

W tym samym okresie wartość kontraktów z NFZ wzrosła o 9,4 proc. do 205,3 mln zł. W pierwszym roku obrachunkowym szpital (jako spółka - PAP) osiągnął zysk netto.

- Dobra kondycja finansowa Spółki umożliwiła zakup sprzętu i aparatury medycznej za kwotę 7,5 mln zł oraz nadrabianie zaległości w zakresie remontów urządzeń, obiektów i pomieszczeń - powiedziała Wiśniewska.

Podkreśliła, że placówka zamierza poszerzyć działalność; planuje otworzyć chirurgię naczyniową, torakochirurgię i kardiochirurgię, w planach jest także budowa ośrodka radioterapii oraz nowe oddziały lecznictwa onkologicznego.

Zmiana formy prawnej działalności lecznicy w Gorzowie Wlkp. nastąpiła 6 września 2013 r. Tego dnia szpital, którego organem prowadzącym było woj. lubuskie, został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. spółka z o.o.

Na mocy ustawy o działalności leczniczej pracownicy szpitala stali się automatycznie pracownikami spółki. Lecznica w nowej formule prawnej przejęła w całości kontrakt z NFZ.

Po przekształceniu z 270 mln zł długu przy szpitalu została kwota 82 mln zł. Z tego 80 mln zł to pożyczka wobec właściciela spółki, czyli Samorządu Województwa Lubuskiego, rozłożona na 15 lat. Na oddłużenie szpitala samorząd uzyskał 107,6 mln zł dotacji z Budżetu Państwa, zawarto także wiele ugód z wierzycielami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum