Gorzów Wielkopolski: 5 mln zł od marszałka na inwestycje w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 18:43

5 mln zł wsparcia otrzyma od samorządu regionu Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim. Za te pieniądze zostanie kupiona część sprzętu dla powstającego ośrodka radioterapii oraz wykonane niezbędne prace w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w obiektach lecznicy.

Lecznica uzyskała dodatni wynik finansowy. Fot. PTWP

W czwartek (22 lutego) odbyła się konferencja, na której podpisano umowy w tym zakresie. Była też na niej mowa o wyniku finansowym lecznicy w 2017 r. i planach inwestycyjnych na ten rok.

- To był dobry rok dla szpitala. Lecznica ma dodatni wynik finansowy, prowadzi oczekiwane od lat inwestycje i realne plany na dalszy rozwój w niedalekiej przyszłości - powiedziała na konferencji marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że dzięki podpisanym w czwartek umowom do szpitala w Gorzowie trafi wkrótce ponad 5 mln zł; 4 mln to pieniądze na zakup wyposażenia na potrzeby ośrodka radioterapii; ponad 1 mln zł lecznica wyda na prace związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

- Pacjenci gorzowskiego szpitala zasługują na to, by byli leczeni według najwyższych standardów bezpieczeństwa. A na to składa się nie tylko bezpieczeństwo medyczne, czyli dobrze przygotowana kadra lekarska i pielęgniarska, ale też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dzięki podpisanym dziś umowom będzie to możliwe wcześniej niż planowano - powiedziała Polak.

Na konferencji prasowej podsumowano wynik finansowy szpitala za miniony rok. Zgodnie z przyjętym w zeszłym tygodniu sprawozdaniem spółka zakończyła go z zyskiem. Władze szpitala zapowiedziały, że obecny rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje.

- Od czasu przekształcenia lecznicy w spółkę każdego roku na inwestycje było przekazywanych ok. 17 mln zł. W tym roku zamierzamy wydać aż 83 mln zł. Powstanie ośrodek radioterapii, modernizujemy SOR i przenosimy dział rehabilitacji z Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka na ul. Dekerta. Zostanie także wyremontujemy hall na potrzeby centrum obsługi pacjenta - zapowiedział prezes gorzowskiej lecznicy Jerzy Ostrouch.

W tym roku szpital chce także zabiegać o pieniądze na termomodernizację budynku, której koszt jest szacowany na ok. 30 mln zł. Tutaj liczy na fundusze unijne i programy związane z ochroną środowiska. W ramach projektu budynki szpitala mają być docieplone, a oświetlenie wymienione na energooszczędne LED.

W zeszłym roku na inwestycje i rozwój gorzowski szpital przeznaczył ponad 16 mln zł. Ponad 5 mln kosztowało urządzenie PET/CT, szpital stworzył Centralną Pracownię Leku Cytostatycznego, kupił m.in. aparaty RTG z ramieniem C, USG, 70 łóżek szpitalnych, 16 kardiomonitorów, respiratory i urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej.

W 2007 r. Szpital Wojewódzki w Gorzowie należał do najbardziej zadłużonych w kraju. Jego dług sięgał wówczas ok. 300 mln zł. W kolejnych kilku latach udało się nieco zredukować to zadłużenie.

We wrześniu 2013 r. szpital przekształcił się w spółkę prawa handlowego. 100-procentowym udziałowcem w spółce został samorząd woj. lubuskiego. We wcześniejszej formule prawnej był organem prowadzącym lecznicę.

Dzięki pomocy finansowej ministerstwa zdrowia, decyzją Izby Skarbowej i innym działaniom zadłużenie szpitala zostało zredukowane z ok. 270 mln zł do ok. 80 mln zł, które stały się zobowiązaniem lecznicy wobec samorządu. Jego spłata została rozłożona na 15 lat. Rocznie szpital spłaca ok. 6 mln zł. 

PAP - Marcin Rynkiewicz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum