Golub-Dobrzyń: 95 proc. udziałów w powiatowym szpitalu

Autor: AS/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2008 10:27

Starostwo w Golubiu-Dobrzyniu chce odsprzedać 95 proc. udziałów w szpitalu - spółce z nieograniczoną odpowiedzialnością, w 100 proc. należącej do powiatu. Listy intencyjne do samorządu terytorialnego złożyło już pięć zainteresowanych podmiotów.

Są to: szczecińska spółka Know How, Xidarus z siedzibą w Bydgoszczy, EMC Instytut Medycyny we Wrocławiu, Szpitale Rodzinne SA oraz Health Investment Group. Inwestora strategicznego poznamy jesienią.

Szpital Powiatowy w Golubiu–Dobrzyniu został skomercjalizowany przed sześcioma laty. Utworzono spółkę, która przejęła szpital i ambulatorium przyszpitalne. Dziewięciomilionowy dług natomiast, który zmusił de facto władze samorządowe takiego przekształcenia, obarczył kasę jednostki samorządu terytorialnego. Powiat zajął się likwidacją ZOZ, przejmując jednocześnie  dług.  Spłaca go zresztą do dzisiaj.

Skąd pomysł sprywatyzowania szpitala i zbycia 95 proc. udziałów prywatnemu inwestorowi?

– Powiat przeszedł drogę przez mękę walcząc z długami przejętymi wraz z likwidowanym ZOZ-em – odpowiada starosta Wojciech Kwiatkowski. – Spółka generuje zyski, około 200 tysięcy złotych rocznie. Jednakże nie przekazuje powiatowi należnych pieniędzy z tytułu chociażby dzierżawy osobom trzecim, jak. np. prywatna fizjoterapia, gabinet chirurgiczny czy sklepik. Nawet gdyby te pieniądze zostawić na koncie spółki, znieść dzierżawę za budynki (20 tys. miesięcznie -red.) to spółka potrzebowałby 25 lat, by zebrać 10 milionów złotych niezbędne na dostosowanie szpitala do wymogów unijnych. A te wymogi trzeba spełnić do 2012 roku. Ani powiat, ani spółka takich pieniędzy nie mają. Dlatego rozpoczęliśmy procedurę zmierzającą do prywatyzacji.

Zarząd powiatu golubsko-dobrzyńskiego opublikował ogłoszenie, w którym zaprasza do rokowań zainteresowane wejściem kapitałowym podmioty. Dopuszcza możliwość zbycia jednemu podmiotowi udziałów. Oferent zastrzega jednak, że musi być to podmiot z branży medycznej.

Wojciech Kwiatkowski oczekuje, że we wstępnych ofertach potencjalnych inwestorów, poza oznaczeniem podmiotu, zgłaszającego się do rokowań i jego statusu prawnego, znajdzie się informacja o sytuacji finansowej.

– Weźmiemy pod uwagę wyłącznie oferty poważnych inwestorów, z kapitałem. Spółka ma program dostosowawczy do standardów unijnych, którego koszt realizacji został oszacowany na ok. 10 mln złotych.

Odpowiedzi na zaproszenie do rokowań Starostwo Powiatowe przyjmuje do 18 września. Listy intencyjne złożyło już pięć zainteresowanych podmiotów, w tym: szczecińska spółka Know How, Xidarus z siedzibą w Bydgoszczy, EMC Instytut Medycyny we Wrocławiu, Szpitale Rodzinne SA oraz Health Investment Group. Jesienią można spodziewać się wyłonienia inwestora strategicznego.

Szpital Powiatowy w Golubiu-Dobrzyniu ma 205 łóżek, hospitalizuje rocznie 6 tysięcy pacjentów oraz wykonuje ok. 20 tysięcy zabiegów i porad ambulatoryjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum