Goleniów: najpierw obniżki pensji, potem spółka

Autor: Radio Szczecin, MS/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2012 13:48

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Powiatowego w Goleniowie negocjuje ze związkami zawodowymi w sprawie czasowego obniżenia pensji pracowników. Dotychczas nie osiągnięto kompromisu. Jednak jak zapewnia w rozmowie z rynkiem zdrowia, dyrektor szpitala Dariusz Guziak, obu stronom zależy, aby szpital przetrwał.

Kilka tygodni temu, wszyscy pracownicy szpitala otrzymali propozycję obniżenia pensji o ok. 100 zł. Zaprotestował przeciwko temu związek zawodowy pielęgniarek, grożąc nawet odejściem z pracy. Teraz wszystkie strony spotkały się w starostwie.

Jak informuje szefowa działającego w szpitalu związku zawodowego pielęgniarek Renata Adamowicz, porozumienia jednak nie osiągnięto.

- Do konkretnych ustaleń nie doszło. Dalej pozostajemy przy swoim, nie chcemy się zwalniać, nie chcemy odchodzić. Kilka osób poszło do sądu pracy, ponieważ nie mogą zgodzić się z obniżką pensji - mówi Adamowicz.

Mimo tego, że negocjacje zakończyły się fiaskiem, dyrektor szpitala Dariusz Guziak podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie konieczności obniżenia pensji pracownikom placówki, by tymczasowo poprawić jej kondycję finansową. Ma nadzieję, że problem uda się rozwiązać.

- Wierzę, że kompromis wypracujemy. Nastąpi to najprawdopodobniej w ciągu miesiąca - powiedział Guziak, dodając, że w praktyce kompromis polega na tym, iż obie strony nie są do końca zadowolone, ponieważ każda musi nieco ustąpić ze swoimi żądaniami.

Rozmowy trwają. Dyrektor proponuje obniżenie płac na czas od 6 do 12 miesięcy. - Jaki to będzie ostateczny okres, zależy od rezultatu negocjacji ze związkami zawodowymi, a także od wielkości kontraktu - dodaje.

Obecnie szpital finalizuje negocjacje rozmów z Funduszem. Wprowadza też nowe zakresy działalności, co - zdaniem dyrekcji - dobrze rokuje na przyszłość.

W naprawie sytuacji finansowej szpitala ma pomóc przekształcenie placówki w spółkę prawa handlowego. Decyzję w tej sprawie podjęto jeszcze w połowie ubiegłego roku. Wówczas to samorząd powiatu przygotował uchwałę w sprawie likwidacji placówki. W październiku zapadła uchwała w sprawie przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego.

- Wniosek o wpis do rejestru sądowego spółki został złożony dwa tygodnie temu. Szpital w Goleniowie od kilku lat boryka się z kilkumilionowym długiem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum