Goczałkowice-Zdrój: szpitalowi uzdrowiskowemu grozi likwidacja?

Autor: Sabina Borszcz, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 16:19

Szpital Uzdrowiskowy ''Stokrotka'' w Goczałkowicach-Zdroju powstał w 1880 roku. To jedyny tego typu ośrodek dziecięcy w woj. śląskim. Teraz grozi mu likwidacja. Placówka przynosi coraz większe straty, których kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest w stanie pokryć.

Goczałkowice-Zdrój: szpitalowi uzdrowiskowemu grozi likwidacja?

Stawka za osobodzień w uzdrowisku wynosi 80 zł, a utrzymanie dzieci jest o wiele droższe niż dorosłych. Co roku też spada liczba zakontraktowanych łóżek w placówce.

- Utrzymanie 30 dzieci kosztuje nas 900 tys. zł. Oddział liczy 90 łóżek rozlokowanych na dwóch piętrach. Zakontraktowanych jest tylko 65. Dlatego ponosimy takie straty. Stoję przed ogromnym dylematem, czy podpisać kontrakt, a jeśli tak, to tylko na 90 łóżek, czy nie podpisywać żadnego? - zastanawia się w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tomasz Nasyto, dyrektor uzdrowiska.

Dyrekcja lecznicy zastanawiała się także nad zamknięciem jednego piętra, celem obniżenia kontraktu z NFZ. Ale czy to dobry kierunek, skoro szpital jest jedyną tego typu placówką w województwie?

Lecznica powstała w czasie wyżu demograficznego. Jej problemy urzędnicy tłumaczą obecnym niżem... Dlatego właśnie pieniądze z NFZ nie pokrywają wydatków uzdrowiska.

Tomasz Nasyto twierdzi, że większość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej częściej kieruje małych pacjentów na szpitalne oddziały rehabilitacyjne zamiast do uzdrowiska. Może gdyby lekarze ci uświadamiali rodziców o takiej alternatywie, liczba wniosków wzrosłaby na tyle, że NFZ podniósłby kwotę kontraktu dla goczałkowickiej placówki?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum