Głubczyce: przekształcenie szpitala według planu B odłożone o rok

Autor: RZ, Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2010 16:57

Radni powiatowi zdecydowali, że Szpital Powiatowy w Głubczycach zostanie przekształcony do 31 stycznia 2011 roku.

Szpitale wstrzymują się z przekształceniami wg planu B z powodu obaw o obniżenie finansowania ochrony zdrowia.

To nie pierwsza decyzja o przesunięciu w czasie przekształceń własnościowych głubczyckiego szpitala. Pod koniec maja 2009 roku radni przegłosowali uchwałę o likwidacji szpitala i przekształcenia go w spółkę prawa handlowego a szpital na nowych zasadach miał funkcjonować od 31 sierpnia. Niestety, na przeszkodzie stanęły zawiłe procedury, jakim musiał sprostać powiat i SPZOZ.

Władze powiatu i dyrekcja szpitala chcą przekształcić SP ZOZ w spółkę i skorzystać przy tym z planu B. Głubczycka lecznica ma ponad siedem milionów długu i gdyby udało się plan B wprowadzić w życie, byłaby to ogromna pomoc.

W grudniu powiat spłacił milion 700 tysięcy złotych ze szpitalnych długów, a milion 800 tysięcy zostało zarezerwowane na spłatę zadłużenia w tegorocznym budżecie.

– Przede wszystkim chodzi o to, że do końca roku nie wiedzieliśmy jaki kontrakt da nam Narodowy Fundusz Zdrowia – wyjaśnia Józef Kozina, starosta głubczycki. – Była nawet mowa, że pieniądze będą mniejsze o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznych. Nie chcieliśmy więc na samym starcie stawiać nowej spółki w złej sytuacji finansowej. Poczekamy więc jeszcze rok – stwierdza na łamach Nowej Trybuny Opolskiej starosta głubczycki Józef Kozina.

Jak zauważyli uczestnicy jednej z cyklu regionalnych konferencji Rynku Zdrowia "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna prspektywa", odbywającej się na początku grudnia we Wrocławiu, pewną trudność szpitalom aspirującym o środki z planu B nastręcza zgromadzenie wymaganej dokumentacji, ale nie jest to – mówiono – zasadniczym powodem, dla którego liczba placówek składających wnioski o przekształcenia okazuje się mniejsza niż wcześniej prognozowano.

– Przekształcenie jednostki jest procesem wymagającym podjęcia poważnych zobowiązań i zapewnienia spółce finansowej przewidywalności. W czasach, kiedy Fundusz nie potrafi z obiektywnych powodów zdefiniować możliwości finansowych na najbliższe półrocze, trudno wymagać od dyrekcji placówek, żeby w sposób wiarygodny i możliwy do zweryfikowania określiły jaka będzie kondycja placówek na najbliższe kilka lat – stwierdził Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej, wskazując na zasadniczy powód, dla którego dyrekcje wielu dolnośląskich szpitali z ostrożnością podchodzą do przekształceń wg planu B.

Te obawy potwierdził podczas wspomnianej konferencji Andrzej Dronsejko, dyrektor SPZOZ w Oławie. Jego zdaniem trudno o dołączenie rzetelnych biznesplanów do wniosków o przekształcenie jednostki według planu B w sytuacji, gdy na początku grudnia w szpitalu nie tylko, że nie podpisano kontraktu na rok 2010, ale nawet nie było wiadomo czy będzie on na poziomie z minionego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum