Głogów: szpital skontrolowany przez NFZ

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2010 19:02

W Szpitalu ZOZ w Głogowie zakończyła się kontrola NFZ. Wyniki będą znane pod koniec maja.

Kontrola dotyczyła organizacji pracy na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii medycznej i była wynikiem doniesienia ordynatora anestezjologii w tym szpitalu o narażeniu zdrowia i życia pacjentów w związku z brakiem kadry.  

Warto tu przypomnieć, że  sprawa ciągnie się od marca 2010 r., kiedy to dyrekcja szpitala zwolniła z pracy Wiesławę Dec, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Powodem był wyjazd lekarki na szkolenie, co potraktowano jako samowolne opuszczenie stanowiska.

Ponadto, ordynator zarzucono złamanie regulaminu organizacyjnego szpitala. Chodzi o pismo, jakie wysłała ona do NFZ, prosząc o interpretację przepisów, dotyczących liczby potrzebnych na oddziale pielęgniarek. Lekarka twierdzi, że przepisów nie złamała i odwołała się do sądu pracy.

Anestezjolodzy z jej oddziału w geście poparcia, nie podpisali umów na pracę ponad obowiązujący limit i pod koniec kwietnia nie zjawili się w szpitalu. Ordynator zawiadomiła prokuraturę, że z powodu braku kadry mogło dojść do narażenia zdrowia i życia pacjentów.

Dyrektor szpitala Tadeusz Tofel w konsekwencji zdecydował o ewakuacji chorych z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, rodzące kierowano do innych szpitali, odwołano wszystkie planowe operacje. 

Na początku maja troje anestezjologów wycofało się z akcji protestacyjnej prowadzonej w obronie szefowej. Zatrudniono też nowych specjalistów, ponieważ część anestezjologów do pracy nie wróciła. Anestezjologia wznowiła działalność.

Do szpitala 13 maja wkroczyli jednak kontrolerzy NFZ, którzy właśnie zakończyli kontrolę. Jej wyniki będą znane pod koniec maja.

NFZ jest na etapie przygotowywania wystąpienia pokontrolnego, od którego szpital – jak zapewnia Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ –  może się odwołać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum