Głogów: przekształcanie szpitala w spółkę wchodzi na ostatnią prostą

Autor: Gazeta Wrocławska, JJ/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2013 10:38

Zakład Opieki Zdrowotnej w Głogowie od maja 2012, kiedy została podjęta uchwała intencyjna Rady Powiatu Głogowskiego w tej sprawie, przechodzi proces przekształcania się w spółkę. W czerwcu br. podjęto także uchwałę dotyczącą wniesienia aportem majątku szpitala do nowej spółki.

Głogów: przekształcanie szpitala w spółkę wchodzi na ostatnią prostą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Te działania mają uratować placówkę przed bankructwem. Jej dług wynosi 46 mln zł.

- 8 sierpnia Rada Powiatu wyraziła zgodę w swojej uchwale na emisję obligacji, które będą potrzebne na oddłużenie szpitala. Wszelkie inne działania już w tej chwili podejmuje zarząd powiatu w procesie przekształceniowym. Projekt aktu został już przyjęty, teraz, najprawdopodobniej do końca miesiąca zostanie on podpisany - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Arleta Zawadzka, naczelnik wydziału zdrowia i polityki społecznej w głogowskim starostwie.

Aby odciążyć nową spółkę od długów, starostwo przejmie na siebie część zadłużenia szpitala, część kwoty powiat ma zamiar spłacić dzięki rządowej dotacji natomiast pozostała kwota ma zostać uzyskana dzięki wyemitowaniu obligacji na kwotę prawie 15 mln zł.

Przekształcenia w szpitalu budzą wiele wątpliwości i obaw związanych z ewentualną prywatyzacją placówki, ale zarząd powiatu zapewnia, że o tym nie może być mowy. 100 procent udziałów w spółce zachowa smorząd powiatowy.

Powiat także zapewnia, że współpracuje ze szpitalnymi związkami zawodowymi, a nowa spółka przejmie wszystkie prawa i obowiązki ZOZ, w tym także umowy pracownicze (491 etatów).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum