Gliwice: zagrożony jedyny w mieście oddział udarowy

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2017 20:59

Radni Gliwic zaapelowali do ministra zdrowia i śląskiego NFZ o włączenie prywatnego szpitala przy ulicy Radiowej do tzw. sieci szpitali. W przeciwnym razie jedyny w mieście oddział leczenia udarów nie dostanie ryczałtu na leczenie.

Gliwice: zagrożony jedyny w mieście oddział udarowy
Gliwice: zagrożony jedyny w mieście oddział udarowy.Fot. Archiwum

W apelu do ministra i dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ radni zwracają uwagę, że szpital Vito-Med ma 4,5 tys. pacjentów rocznie, w tym tysiąc na oddziale udarowym, jedynym takim w Gliwicach i powiecie gliwickim.

Jerzy Szafranowicz, dyrektor oddziału spotkał się ostatnio z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem. Podczas spotkania mówiono o Vito-Med. Jak zauważa Wyborcza, podobnych spotkań Szafranowicz ma jednak dziesiątki, podobnie jak apeli od radnych, prezydentów, posłów itp. Jeśli miałby odpowiedzieć na wszystkie pozytywnie, to musiałby napisać do ministra by ten na mocy indywidualnej zgody włączył do sieci wszystkie szpitale z terenu województwa śląskiego, które do niej nie weszły. Chodzi o ponad połowę szpitali, czyli ponad 70 placówek.

Tymczasem w Gliwicach rozważa się także inne wyjście. By zapewnić oddziałowi udarowemu w Vito-Medzie ryczałt, cała placówka mogłaby zostać przejęta przez jeden ze szpitali należących do miasta. Pracownicy Vito-Medu, którzy zaangażowali się w tworzenie spółki i inwestycje w swój szpital bardzo tego jednak nie chcą.

Szpital należał kiedyś do miasta. Dziesięć lat temu przejęła go spółka Vito-Med założona przez pracowników.

Czytaj: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum