Gliwice: szpital otrzymał aneks z NFZ w zamian za zgodę na przejęcie przez miasto?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2018 11:24

Choć szpital w Gliwicach przy ul. Radiowej prowadzony przez spółkę Vito-Med mógł zbankrutować, po wizycie prezydenta miasta Zygmunta Frankiewicza w śląskim oddziale NFZ przedłużono placówce kontrakt. Pojawiają się jednak podejrzenia, że za decyzją kryje się przejęcie szpitala przez miasto - sugeruje Gazeta Wyborcza.

Fot. archiwum

Propozycję przedłużenia o trzy miesiące umów na finansowanie świadczeń w oddziale chorób wewnętrznych i izbie przyjęć będącego poza siecią Szpitala Vito-Med w Gliwicach przedstawił w poniedziałek (19 marca) prezydentowi Gliwic dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz. Podpisanie aneksu jest planowane na piątek (23 marca) z datą obowiązywania do końca czerwca br.

Czytaj więcej: Śląski NFZ aneksuje umowę z będącym poza siecią szpitalem w Gliwicach

Na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-10 marca br.) prezes szpitala Joanna Krukowska skarżyła się, że placówka nie przetrwa, bo NFZ nie rozpisał konkursu na internę. Potem władze Gliwic i szpitala ostrzegały na wspólnej konferencji, że od 1 kwietnia 40-łóżkowy oddział wewnętrzny, który leczył 40-proc. wszystkich chorych z terenu Gliwic, przestanie działać.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, nagła zmiana decyzji NFZ "wydaje się jednak dziwna", bo "Vito-Med to spółka pracownicza, nie miejska, a jednak prosi za nią prezydent".

Gazeta przypomina, że przed wprowadzeniem sieci, gdy łączono Szpital Miejski nr 4 i Gliwickie Centrum Medyczne, miasto zwróciło się z propozycją fuzji także do Vito-Med. Ówczesny prezes spółki, Przemysław Gliklich, nie zgodził się się na to i walczył samodzielnie o wejście do sieci, ale bez skutku. 2 października ub.r. Gliklich odszedł z Radiowej, prezesem została Joanna Krukowska, była naczelniczka wydziału świadczeń zdrowotnych w śląskim NFZ.

GW cytuje fragment oświadczenia NFZ, że "dodatkowym argumentem, skłaniającym do decyzji o aneksowaniu umowy, jest prawdopodobna zmiana w organizacji gliwickich szpitali”.

Zapytana przez gazetę prezes Krukowska przyznaje, że "kilka dni wcześniej zwróciła się do udziałowców Vito-Medu o zgodę na połączenie ze Szpitalem Miejskim".

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum