Gliwice: przez brak kontraktu na internę szpital zbankrutuje?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2018 10:15

Szpital w Gliwicach przy ul. Radiowej prowadzony przez spółkę Vito-Med może zbankrutować. Oddział internistyczny - jeden z dwóch działających w placówce - od kwietnia br. nie będzie miał kontraktu. Powód? Śląski NFZ nie ogłosił konkursu.

Gliwice: przez brak kontraktu na internę szpital zbankrutuje?
Fot. Paweł Pawłowski PTWP

Małgorzata Dziedzic, wicedyrektor szpitala, przypomina, że po ogłoszeniu listy sieci szpitali (Vito-Med się w niej nie znalazł) NFZ najpierw obiecał konkursy na neurologię i leczenie udarów, potem także na oddział chorób wewnętrznych.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, choć interna na Radiowej ma tylko 40 łóżek, to przyjmuje 40 proc. wszystkich chorych z terenu Gliwic, którzy potrzebują leczenia w trybie nagłym. Tymczasem oddziały chorób wewnętrznych w Szpitalu Miejskim Nr 4 w Gliwicach mają łącznie 120 łóżek. Szpital Miejski wszedł do sieci; na internę, podobnie jak na inne oddziały, ma ryczałt. Dla Vito-Medu ogłoszono konkurs, ale tylko na neurologię z udarami - na internę już nie.

W poniedziałek (12 marca) Joanna Krukowska, prezes Vito-Medu, podczas konferencji prasowej stwierdziła, że szpitalowi grozi upadłość, a 40-łóżkowa interna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania neurologii.

Vito-Med to dawny szpital miejski przejęty przed 11 laty przez pracowników. Jest przykładem udanej prywatyzacji. Budynek został wyremontowany i doposażony. Na internie wszystkie sale chorych mają osobne toalety. Otwarto neurologię z pododdziałem udarowym - jedynym w Gliwicach i powiecie gliwickim.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum