Gliwice: 106 Szpital Wojskowy zostanie przejęty przez samorząd

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 03 października 2011 12:04

Po prawie półtora roku rozmów i negocjacji samorząd Gliwic doszedł do porozumienia z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie przejęcia cenionego nie tylko w mieście 106 Szpitala Wojskowego z Przychodnią.

Gliwice: 106 Szpital Wojskowy zostanie przejęty przez samorząd
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak zapewnił portal rynekzdrowia.pl Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy gliwickiego Urzędu Miasta, wszystkie szczegóły dotyczące przejęcia przez miasto szpitala zostały uzgodnione. W ciągu najbliższych tygodni ma nastąpić podpisanie umowy w tej sprawie. Gdyby nie decyzja władz samorządowych, najprawdopodobniej placówka zostałaby zlikwidowana.

- To byłaby niepowetowana strata dla mieszkańców naszego miasta. Naszym zadaniem, jako samorządu, jest dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Gdyby ten szpital zlikwidowano, stan ochrony zdrowia w Gliwicach zdecydowanie by się pogorszył. Przejęcie szpitala i w perspektywie jego przekształcenie to sporo pracy, ale właśnie od tego jesteśmy - stwierdza Jarzębowski.

Jedynym, dość dyskusyjnym warunkiem przekazania szpitala, jaki muszą spełnić Gliwice na żądanie MON, jest forma przejęcia placówki - połączenia go z innym SPZOZ. Ponieważ miasto sprywatyzowało i skomercjalizowało już wszystkie szpitale i przychodnie na swoim terenie, było to spore wyzwanie. Znaleziono jednak i na to sposób.

Szpital zostanie przyłączony do maleńkiej przychodni w Gliwickim Ośrodku Adaptacyjno-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży, która pozostaje w starej strukturze. I tak duży wojskowy szpital zostanie przyłączony do maleńkiej przychodni.

- W przyszłości zamierzamy z tą placówką postąpić podobnie jak z dotychczasowymi gliwickimi szpitalami. Trochę potrwają sprawy formalne, aby wszystko uregulować pod względem własnościowym i prawnym, ale później zaproponujemy placówce prywatyzację pracowniczą - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jarzębowski.

- Szpital jest w dobrej kondycji finansowej, nie ma zadłużenia, sprawnie funkcjonuje. Jego szef, płk Marian Jarosz jest sprawnym menedżerem i dalej będzie kierował lecznicą. Owszem, są pewne bieżące kłopoty finansowe, ale nie ma to nic wspólnego z długami, jakie mają duże szpitale miejskie - dodaje rzecznik

Z inicjatywą przekazania Gliwicom 106 Szpitala Wojskowego z Przychodnią wyszło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum