Giżycko: szpitalem zarządza Grupa Nowy Szpital

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2013 10:27

Przedstawiciele Grupy Nowy Szpital i zarządu powiatu giżyckiego podpisali porozumienie w sprawie przejęcia zarządzania Szpitalem Powiatowym w Giżycku. Umowa reguluje warunki współpracy i określa program naprawczy.

Giżycko: szpitalem zarządza Grupa Nowy Szpital
Jak poinformował Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki, jest to pierwszy proces przekształceniowy w Polsce z udziałem zewnętrznego operatora zarządzającego, oparty na nowej ustawie o działalności leczniczej.

- Inne powiaty przyglądają się "naszej ścieżce". Tym ważniejsze było dla nas odpowiednie przygotowanie całego przebiegu przekształcenia, w szczególności od strony prawnej, majątkowej i pracowniczej. Dlatego też podpisana 28 stycznia umowa operatorska zawiera m.in. szczegółowo doprecyzowany pracowniczy ''pakiet socjalny'' oraz kilkuletni program rozwoju spółki Szpital Giżycki - mówi starosta.

Umowa zakłada, że przez pięć lat Grupa Nowy Szpital będzie zarządzała szpitalem przekształconym w spółkę. Po tym okresie GNS stanie się jej udziałowcem. Zgodnie z podpisaną wczoraj umową, nie zmieni się zakres świadczonych przez szpital w Giżycku usług medycznych.

Nadal będą to świadczenia w ramach kontraktu z NFZ. GNS zobowiązała się m.in. do podnoszenia jakości i rozszerzania zakresu świadczonych przez szpital usług medycznych, zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego i działań zmierzających do zwiększenia przychodów szpitala. W planach jest np. utworzenie oddziały udarowego czy oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.

Umowa zobowiązuje również Grupę do wprowadzenia programu restrukturyzacji i rozwoju, którego celem jest zaprzestanie zadłużania się jednostki, zbilansowanie jej działalności i bieżące regulowanie wszystkich zobowiązań.

- Z doświadczenia wiemy, że szpital może nie tylko funkcjonować samodzielnie, ale także finansować inwestycje z wypracowanych środków. W Grupie mamy większe możliwości uzyskania korzystnych cen materiałów medycznych, sprzętu czy usług zewnętrznych - mówi Marcin Szulwiński, prezes GNS.

Grupa zarządza dwunastoma szpitalami m.in. w Olkuszu, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą czy w Świeciu, prowadzi poradnie i zakłady opiekuńczo-lecznicze. Szpital w Giżycku będzie trzynastą placówką zarządzaną przez GNS.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum