wiadomosci.onet.pl, RZ/Rynek Zdrowia | 14-06-2016 13:37

Giżycko: mieszkańcy chcą na ulicy bronić szpitala

W Giżycku odbędzie się "Wielki marsz mieszkańców w obronie szpitala i zawieszonych oddziałów". Manifestację zaplanowano na 22 czerwca.

Organizatorzy marszu mówią, że źródłem kłopotów jest konflikt pomiędzy władzami starostwa a spółką Grupa Nowy Szpital. Fot. archiwum RZ

Mieszkańcy obawiają się, że zamknięty w połowie kwietnia oddział noworodków oraz oddział położniczy w Szpitalu Giżyckim zostaną zlikwidowane.

Oddziały miały być zawieszone do końca czerwca, teraz przedłużono termin do jesieni. Oficjalną przyczyną zawieszenia oddziałów jest brak wykwalifikowanego specjalisty neonatologa.

Organizatorzy marszu mówią, że źródłem kłopotów jest konflikt pomiędzy władzami starostwa a spółką Grupa Nowy Szpital. Zarząd powiatu powołując się na brak niewypełniania umowy przez GNS wypowiedział jej umowę. Sprawa trafiła do sądu.

Przypomnijmy, że spór pomiędzy Grupą Nowy Szpital, a starostwem wybuchł publicznie przed rokiem, kiedy to 45 lekarzy opublikowało w lokalnych mediach alarmujący list. Napisano w nim, że placówka jest w złej kondycji i pogrąża się do niechybnego upadku.

W lutym 2015 r. powiatowi radni jednogłośnie przyjęli na sesji stanowisko, w którym rekomendowali zarządowi powiatu rozwiązanie umowy z Grupą Nowy Szpital. Formalnie starostwo wręczyło wypowiedzenie umowy Grupie pod koniec marca. W odpowiedzi na to Grupa skierowała sprawę do sądu.

Jak informowała nas po wniesieniu przez Grupę sprawy do sądu rzecznik prasowy Grupy Marta Pióro, Szpitalem w Giżycku kieruje zarządca przymusowy wyznaczony przez sąd na wniosek Grupy Nowy Szpital.

GNS zarządzała szpitalem w Giżycku od początku 2013r. Jak informowała grupa w komunikacie dla mediów szpital udzielał coraz więcej świadczeń medycznych o czym świadczy wartość nadwykonań ponad limit ustalony przez NFZ: w 2013 r. - 1,3 mln zł, 2014 r. – 1,4 mln zł. Powiat pobrał od Szpitala Giżyckiego przez okres zarządzania nim przez Grupę Nowy Szpital łączną kwotę ok. 2.500.000 zł z tytułu umowy dzierżawy.

Powiat w sądzie zabiega o ostateczne zniesienie zarządu przymusowego i bezpośrednie przejęcie pełnego nadzoru nad giżyckim szpitalem.

Więcej: www.wiadomosci.onet.pl