Geriatria w szpitalu im. WAM też zlikwiduje łóżka. Czas zrewidować system kształcenia pielęgniarek?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2019 11:20

Klinika Geriatrii Uniwersyteckiego Szpitala im. WAM - Centralny Szpital Weteranów, według norm dla liczby pielęgniarek przypadających na jedno łóżko, jak wiele innych placówek, ma ich za mało. Jednostka ma 57 łóżek i 25 pielęgniarek. To o 10 pielęgniarek za mało. Oddział powinien je zatrudnić lub zlikwidować łóżka.

Geriatria w szpitalu im. WAM też zlikwiduje łóżka. Czas zrewidować system kształcenia pielęgniarek?
Konieczne jest zrewidowanie systemu kształcenia pielęgniarek i przywrócenie licencjatów - uważa prof. Tomasz Kostka. Fot. Shutterstock

W klinice jest pełne obłożenie. Pacjentami są schorowani ludzie w zaawansowanym wieku. Trzy czwarte z nich nie chodzi, większość ma głęboką demencję, zdiagnozowane po kilkanaście schorzeń. Potrzebują leczenia szpitalnego. 

Prof. Tomasz Kostka, szef kliniki geriatrii w szpitalu im. WAM na Stokach w rozmowie z Gazetą Wyborczą wskazuje, że redukowanie liczby łóżek nie jest dobrą metodą, bo pacjenci bardzo tych miejsc potrzebują. Niestety, próby zatrudnienia pielęgniarek kończą się fiaskiem. Problemem jest system kształcenia pielęgniarek a także rosnące ich oczekiwania płacowe. Z jednej strony to zrozumiałe i uzasadnione, tyle że szpitali nie stać na podwyżki, jakich pracownicy oczekują.

Dodatkowo wiele pielęgniarek, w związku z tym, że praca jest bardzo ciężka i nieadekwatnie wynagradzana, po skończeniu studiów decyduje się nie pracować w zawodzie. Albo pracować, tyle że za dużo większe wynagrodzenie - za granicą.

W opinii prof. Kostki konieczne jest zdecydowane zrewidowanie systemu kształcenia pielęgniarek i przywrócenie licencjatów. 

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum