Genomed: udany debiut na rynku NewConnect, wzrost o 10 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2011 12:27

Akcje Genomedu, działającego w obszarze sekwencjonowania DNA i diagnostyki chorób genetycznych, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 10 proc., do 31,50 zł. Firma pozyskała z niepublicznej emisji akcji blisko 3 mln zł.

Genomed: udany debiut na rynku NewConnect, wzrost o 10 proc.

Spółka przeznaczy te pieniądze głównie na zakup sprzętu laboratoryjnego (urządzeń do odczytywania genomów) i rozszerzenie dotychczasowej działalności, ale też na ekspansję w Polsce i za granicą oraz na działalność marketingową i badawczo-rozwojową. Zakup urządzeń jest częściowo finansowany w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Obecnie rozwijana przez Genomed technologia pozwoli na odczytanie i analizę całego genomu człowieka i wszystkich możliwych mutacji, odpowiedzialnych za choroby uwarunkowane genetycznie. Indywidualny zapis genomu i uzyskanie kompletnej informacji genetycznej człowieka będzie podstawą dla diagnostyki, profilaktyki zdrowotnej i wstępem do innowacyjnej terapii genowej.

Genomed ocenia, że w perspektywie 2014 roku jego przychody mogą wzrosnąć do 22-23 mln zł, a zysk netto do około 4 mln zł. W perspektywie 2-3 lat spółka chce wejść na giełdę, a w perspektywie 3-5 lat otworzyć pierwszą w Polsce klinikę terapii genowych.

W 2010 roku Genomed, którego około 37 proc. akcji należy do funduszu MCI.BioVentures, miał 3,9 mln zł przychodów i 0,3 mln zł zysku netto.

Genomed obecnie prowadzi działalność usługową w zakresie sekwencjonowania, analizy i syntezy DNA dla ponad 200 ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz instytucji medycznych. Prowadzi też poradnię genetyczną dla pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Około jedna trzecia przychodów spółki pochodzi z kontraktów z NFZ.

Firma, która współpracuje i zatrudnia łącznie około 30 osób, głównie świadczy usługi w zakresie diagnostyki chorób genetycznych opartej na sekwencjonowaniu DNA. Obecnie spółka odczytuje kod (sekwencje) około 100 genów odpowiedzialnych za choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum