Generacja Z namiesza w ochronie zdrowia. "Potraktujmy ją jako szansę na dobrą transformację"

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia19 listopada 2022 08:03

- Potraktujmy wejście nowego pokolenia na rynek pracy w ochronie zdrowia jako szansę na dobrą transformację. Może być impulsem do przeorganizowania zasobów w sektorze - nawołuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Generacja Z namiesza w ochronie zdrowia. "Potraktujmy ją jako szansę na dobrą transformację"
Warto potraktować oczekiwania młodych medyków jako impuls do przeorganizowania systemu ochrony zdrowia Fot. Shuttertock
  • Młodzi lekarze w Polsce nie poleciliby wyboru swojego zawodu innym
  • Głównie z powodu ogromnego obciążenia stresem wynikającego ze złej organizacji pracy i nadmiaru obowiązków
  • Zdaniem dr Gałązki-Sobotki warto potraktować oczekiwania młodych medyków jako impuls do przeorganizowania zasobów w sektorze ochrony zdrowia
  • - Lecznictwo szpitalne musiałoby skoncentrować się w mniejszej liczbie podmiotów. W nowym modelu organizacji pracy nie będzie już bowiem możliwości zabezpieczenia dyżurów w ponad 900 polskich szpitalach - przestrzega ekspertka

Generacje Y i Z na rynku pracy. Jak zmienią system ochrony zdrowia? Są dwa scenariusze

O ile przedstawiciele pokolenia Y (osoby urodzone między 1980 a 200 r.) walczą o zachowanie równowagi między sferą zawodową a prywatną, to pokolenie Z (po 1995 r.) w ogóle nie wyobraża sobie, aby praca mogła całkowicie zdominować ich życie. 

Dorastając w zupełnie nowym modelu wychowania oczekują w pracy przede wszystkim relacji partnerskich. Niestety, jak wynika z przeprowadzonych badań wśród lekarzy poniżej 40. roku życia - zarówno w Polsce, jak i za granicą, ich wyobrażenia rozmijają się z realiami panującymi w ochronie zdrowia.

Polscy medycy wręcz nie poleciliby wyboru swojego zawodu innym. Głównie z powodu ogromnego obciążenia stresem wynikającego ze złej organizacji pracy i nadmiaru obowiązków, które uniemożliwiają im zbudowanie tego, co najbardziej ich motywuje. Mianowicie nawiązania bliskich relacji z pacjentem, zwłaszcza poczucia wzajemnego zaufania.

Co ciekawe, na pytanie, co najbardziej satysfakcjonuje lekarza w jego pracy, medycy biorący udział w badaniu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego ("Lekarz przyszłości") wskazywali najczęściej nie wynagrodzenie, ale właśnie relacje, zaufanie i wdzięczność pacjenta. 

Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dyrektorki Instytutu, młodzi adepci kierunków lekarskich postawią wyraźną granicę między pracą, rozwojem, a życiem osobistym. Jak zatem rynek powinien przygotować się na medyków pokolenia Y i Z? 

- Cechy charakteryzujące nowe generacje stawiają przed pracodawcami dwa alternatywne scenariusze. Mogą podjąć próbę przysposobienia ich do zasad i reguł, które były charakterystyczne dla pokolenia X, albo spróbować zrozumieć młode pokolenie i dostosować do niego środowisko pracy i kulturę organizacyjną - podkreśla ekspertka. 

"Potraktujmy wejście nowego pokolenia jako szansę na dobrą transformację"

Dr Gałązka-Sobotka radzi wybrać to drugie i potraktować oczekiwania młodych medyków jako impuls do przeorganizowania zasobów w sektorze ochrony zdrowia.

- Nie powinniśmy patrzeć na współistnienie generacji w kategoriach zagrożenia, ale w kategoriach szans i korzyści, jakie możemy czerpać z tej synergii - zwraca uwagę. - Potraktujmy wejście nowego pokolenia na rynek pracy w ochronie zdrowia jako szansę na dobrą transformację - apeluje.

Szansę na przeorganizowanie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i wykorzystanie w większym zakresie nowoczesnych technologii, na które pokolenia Y i Z są gotowe i o wiele bardziej otwarte.

Przebudowania wymagałoby wówczas także lecznictwo szpitalne.

- Musiałoby skoncentrować się w mniejszej liczbie podmiotów. W nowym modelu organizacji pracy nie będzie już możliwości zabezpieczenia dyżurów w ponad 900 polskich szpitalach - przestrzega ekspertka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum