Gen. Sławomir Marat pokieruje wojskową służbą zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 19:12

Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia (IWSZ) ma od poniedziałku (25 stycznia) nowego szefa.

Tak wygląda polskie polowe ambulatorium wojskowe w Afganistanie. Źródło: galeria zdjęć na stronie internetowej IWSZ.

Gen. bryg. lek. Sławomir Marat zastąpił na tym stanowisku gen. Andrzeja Wiśniewskiego. W połowie stycznia szef MON Bogdan Klich odwołał generała Wiśniewskiego z funkcji szefa IWSZ. W najbliższym czasie ma on objąć stanowisko w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Szef MON, pytany wówczas przez o motywy decyzji kadrowej, powiedział, że wynikała ona z konieczności zintensyfikowania zmian w wojskowej służbie zdrowia. Jak wyjaśniał, dotyczą one m.in. jej reorganizacji i co się z tym wiąże przekazania części placówek samorządom lub innym podmiotom.

Według mediów, jednym z powodów odwołania gen. Wiśniewskiego był jego sprzeciw wobec wysłania do Afganistanu polowego szpitala.

Takimi sugestiom kategorycznie sprzeciwili się pracownicy Inspektoratu, którzy kilka dni temu w związku z artykułami w gazetach wystosowali specjalny list otwarty. Podkreślono w nim, że generał „stanowczo bronił idei sformowania szpitala dla polskich żołnierzy”; wnioskował też o uzupełnienie wyposażenia nawet najmniejszych baz, w których stacjonują w kontenerowe sale opatrunkowe.

Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia zajmuje się sprawami związanymi z ochroną zdrowia żołnierzy, zabezpieczeniem przeciwepidemicznym i weterynaryjnym wojsk; kształceniem i doskonaleniem kadr medycznych oraz realizacją badań naukowych w dziedzinie medycyny wojskowej. Jego działanie obejmuje także m.in. przygotowywanie jednostek służby zdrowia do realizacji zadań na czas stanów nadzwyczajnych i wojny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum