Gdzie ci rehabilitanci, gdzie

Autor: AS/Rynek Zdrowia • • 28 października 2008 14:39

Na rehabilitację leczniczą w budżecie zdrowia przeznaczono w tym roku 1,611 miliarda złotych, zwiększając o ponad 88 mln złotych rehabilitacyjny budżet po wrześniowej korekcie planu. To niemało. Wydawałoby się więc, że kolejki powinny znacznie się skrócić.

Wzrost funduszy na rehabilitację nie wpływa niestety na skrócenie kolejek. Czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne wcale się nie skraca i w całym kraju jest podobny. Wynosi ok. 2 miesięcy zarówno w Białymstoku, jak w Warszawie czy w Ełku. Nawet na tzw. pilne skierowania dla osób potrzebujących natychmiastowego rozpoczęcia rehabilitacji czeka się  np. w Ełku ok. 1,5 miesiąca.

Sytuacji nie zmieni się bowiem bez zatrudnienia nowych specjalistów. Tymczasem, jak wskazują statystyki Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, liczba rehabilitantów medycznych bynajmniej nie wzrasta. W 2006 roku przychodnie i oddziały zatrudniały 164 specjalistów I stopnia, 782 specjalistów II stopnia oraz 41 osób o specjalności rehabilitacja medyczna. Łącznie więc w Polsce (licząc według podstawowego miejsca zatrudnienia i nie uwzględniając zakładów podległych MON i MSWiA) rehabilitowaniem Polaków zajmowało się etatowo 987 specjalistów. Rok później, jak podaje CSIOZ ich ogólna liczba wzrosła do 1042.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Jest taka strona w Internecie, którą założyli rehabilitanci osiadli w Irlandii. Bezustannie zamieszczają tam oferty pracy dla rehabilitantów medycznych z Polski. Oferta finansowa jest nie do przebicia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum