Gdańskie ACK wyjdzie na prostą dzięki "rządowemu" kredytowi?

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2009 10:06

Rozmowy Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z Ministerstwem Zdrowia przyniosły rezultaty. Centrum może dostać nawet 140 mln złotych kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wszystko wskazuje na to, że na wniosek resortu zdrowia poręczy go Ministerstwo Finansów - podaje Dziennik Bałtycki.

Wczoraj (21 kwietnia) delegacja z Gdańska prowadziła rozmowy z ministerstwem. - Zaprezentowany przez dyrektora ACK Jacka Domejkę nowy plan restrukturyzacji szpitala został zaakceptowany - cieszy się prof. Janusz Moryś, rektor gdańskiej Akademii Medycznej. - Również wyniki finansowe, które osiągnął szpital pod jego zarządem są - w opinii Ministerstwa Zdrowia - satysfakcjonujące.

Ministerialni urzędnicy będą się jednak bacznie przyglądać wprowadzaniu planu naprawczego. Zdają sobie jednak sprawę, że bez dofinansowania placówki ta operacja się nie uda.  - Musi wystarczyć przynajmniej na spłatę zobowiązań krótkoterminowych - zastrzega rektor Moryś.

Dług ACK sięga 280 mln złotych, z czego połowa to właśnie zobowiązania wymagalne. Jak już podawaliśmy, ACK jest najbardziej zadłużoną jednostką służby zdrowia na Pomorzu. To jednocześnie największy pomorski szpital. Centrum zatrudnia około 3 tysięcy osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum