Gdańsk: z powodu SARS-CoV-2 wstrzymano działalność SOR w Szpitalu św. Wojciecha

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 17:27

Z powodu stwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 u pacjentów i personelu wstrzymano działalność SOR w Szpitalu św. Wojciecha. Z kolei jeden z oddziałów gdańskiego Szpitala im. Mikołaja Kopernika od poniedziałku będzie przeznaczony dla pacjentów z COVID-19.

Gdańsk: z powodu SARS-CoV-2 wstrzymano działalność SOR w Szpitalu św. Wojciecha
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

O zmianach w działalności szpitali wchodzących w skład Copernicus Podmiot Leczniczy poinformowała w środę (7 października) Katarzyna Brożek, rzecznik prasowa tej gdańskiej spółki.

Jak wyjaśniła w komunikacie rozesłanym mediom, w "w związku ze stwierdzonymi przypadkami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2u pacjentów i personelu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych wstrzymuje się do odwołania działalność SOR w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku".

Dodała, że o przypadkach zakażenia SARS-Cov-2 w SOR powiadomiony został sanepid i przeprowadzane są wywiady epidemiologiczne.

Rzecznik wyjaśniła, że - pomimo zawieszenia działalności, w SOR Szpitala św. Wojciecha będą nadal działały strefa pediatryczna oraz punkt przyjęć do porodu. Przyjmowani też będą - do Pracowni Kardiologii Inwazyjnej - pacjenci z rozpoznanym ostrym zespołem wieńcowym oraz nagłe przypadki okulistyczne.

"Działalność nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pozostaje bez zmian" - poinformowała Bożek.

Rzecznik poinformowała także, że - zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego - od godz. 7 w poniedziałek 12 października Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku zostanie przeznaczony dla pacjentów z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19. W ramach przygotowań do pełnienia tej funkcji, w środę wstrzymano przyjęcia na ten oddział.

W skład spółki Copernicus wchodzą dwa szpitale - im. Kopernika i św. Wojciecha oraz Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna i Wojewódzkie Centrum Onkologii. Oba szpitale, to duże placówki, które w połączeniu z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym - tworzą podstawową sieć świadczącą opiekę medyczną mieszkańcom Gdańska.

Podobnie, jak w całym kraju, także w woj. pomorskim w ostatnich dniach notuje się stosunkowo duży wzrost liczy zakażonych SARS-CoV-2. W poniedziałek w regionie było 202 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a we wtorek - 199, a w środę - 193.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń, w sobotę miasto Sopot znalazło się w tzw. czerwonej strefie, do której już kilka dni temu trafił powiat kartuski. Z kolei miasta Gdańsk i Gdynia znalazły się w sobotę w strefie żółtej, w której są także powiaty bytowski, kościerski, nowodworski, gdański, pucki, słupski i wejherowski. 

Anna Kisicka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum