Gdańsk: wideodermatoskop jest, ale kontraktu z NFZ nie ma

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2017 08:58

W szpitalu Copernicus w Gdańsku od roku stoi niemal nieużywany wideodermatoskop, najnowocześniejszy sprzęt do diagnozowania zmian na skórze, w tym nowotworów. Szpital jest jedyną publiczną placówką na Pomorzu, która ma takie urządzenie.

Wideodermatoskop nie jest w pełni wykorzystywany, bo placówka nie ma kontraktu z NFZ na procedury z użyciem tego urządzenia.

Szpital wykonuje tylko odpłatne badania z zastosowaniem wideodermatoskopu. Dermatolodzy badają pacjentów urządzeniami ręcznymi - metodą klasyczną i przestarzałą.

Doktor Katarzyna Szymańska z oddziału dermatologii szpitala im. Mikołaja Kopernika wykonywała badania wdeodermatoskopem w czasie Światowego Dnia Walki z Rakiem. U pięciu osób stwierdziła niepokojące zmiany wymagające leczenia.

Badanie tym nowoczesnym urządzeniem jest rejestrowane, a jego zdjęcia przechowywane są w pamięci. Pacjent otrzymuje wynik na płycie CD. 

Badanie znamion na skórze powinno wykonywać się raz na dwa lata. Jeśli w rodzinie ktoś chorował na czerniaka złośliwego, to nawet częściej. 

Więcej: www.radiogdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum