RR/Rynek Zdrowia | 25-01-2011 11:12

Gdańsk: w UCK na etatach już tylko pielęgniarki i administracja?

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku chce powierzyć zewnętrznej firmie wykonywanie zadań, które do tej pory realizowali etatowi pracownicy: salowe, noszowi, sanitariusze, konserwatorzy, kierowcy. W sumie ponad 300 osób.

Mariola Lamparska-Szałach, szefowa NSZZ Pracowników Ochrony Zdrowia przy UCK jest zaskoczona tempem reorganizacji. Nowa firma, która ma przejąć pracowników i przez rok gwarantować utrzymanie dotychczasowych warunków pracy i płacy, ma rozpocząć działalność w kwietniu.

– Jak na tak wielką operację logistyczną i kadrową, to bardzo szybko. Nie znamy szczegółów. Na spotkanie z dyrekcją szpitala jesteśmy umówieni w czwartek, 27 stycznia – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Mariola Lamparska-Szałach, która na spotkaniu chce poznać analizy finansowe dotyczące outsourcingu. Uważa bowiem, że UCK wcale nie musi zaoszczędzić na tej operacji.

Na ogłoszenie o przetargu, który ma być rozstrzygnięty już w połowie lutego, zareagowało kilka firm. Zdaniem związkowców, jeden oferent świadczący w innej placówce tego rodzaju usługi, nie sprawdził się jako pracodawca. Niepokój budzi los pracowników, którzy w szpitalu przepracowali kilkadziesiąt lat, a teraz są w wieku przedemerytalnym. Nie wiadomo też, jak zostaną potraktowani pracownicy, którzy zdobyli kwalifikacje ratowników medycznych.

W UCK ostatnią grupą zawodową pracującą na etatach byłyby pielęgniarki oraz osoby zatrudnione w pionie administracji i finansowym. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to związkowcy postulują, by i ich działalność przekazać zewnętrznej firmie, co przyczyni się do jeszcze większych oszczędności.