PAP/Rynek Zdrowia | 23-08-2018 18:27

Gdańsk: trzyletnia umowa o pomocy finansowej miasta dla szpitali - podpisana

Samorządy Gdańska i województwa pomorskiego podpisały w czwartek umowę zakładającą trzyletnią pomoc finansową dla największych gdańskich szpitali. Porozumienie formalizuje i porządkuje kwestie wsparcia dla tych placówek.

Porozumienie formalizuje i porządkuje kwestie wsparcia dla tych placówek Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W myśl umowy gdański samorząd wesprze należące do samorządu pomorskiego szpitale wchodzące w skład spółki Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna) oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny.

Porozumienie podpisali w czwartek w siedzibie spółki Copernicus marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Umowa zakłada, że w tym roku Gdańsk przekaże podmiotom leczniczym ponad 1,9 mln zł. W przyszłym roku pomoc ta wyniesie prawie 1,2 mln zł, a w roku 2020 - ponad 1,2 mln zł.

Jak poinformował dziennikarzy po podpisaniu umowy Adamowicz, decyzje o tym, na co konkretnie zostaną wydane przekazywane przez gdański samorząd pieniądze, podejmą wspólnie przedstawiciele magistratu, pomorskiego samorządu oraz szefostwo szpitali. Adamowicz dodał, że fundusze pójdą głównie na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia.

Z kolei przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dodali, że część przekazywanych przez Gdańsk pieniędzy sfinansuje różne akcje profilaktyczne i kampanię promujące zdrowy tryb życia.

Marszałek Struk podkreślił, że gdański samorząd od lat stara się pomagać finansowo funkcjonującym na jego terenie placówkom szpitalnym, umarzając należny miastu podatek od nieruchomości, ale też przekazując pieniądze na zakup urządzeń lub inne wyposażenie.

Struk przypomniał, że w ostatnim czasie zmieniła się struktura organizacyjna gdańskich szpitali. Przekształcono je w spółki i "powstały wątpliwości, czy umorzenia podatków od nieruchomości mogą dotyczyć także tych szpitali, które funkcjonują jako spółki prawa handlowego". Dodał, że wobec tych wątpliwości oba samorządy postanowiły, że gdańskie szpitale będą płaciły miastu podatek od nieruchomości, a następnie miasto przekaże te pieniądze szpitalom w formie zakupu sprzętu, wyposażenia itp.

Jak zaznaczył Adamowicz, samorząd gminny nie odpowiada za ochronę zdrowia. "Ale mimo to czuję moralny obowiązek, żeby, w miarę możliwości finansowych miasta, wspierać szpitale marszałkowskie właśnie tymi środkami finansowymi" - powiedział.

Przypomniał, że w ostatnich 10. latach miasto Gdańsk umorzyło położonym na jego terenie szpitalom 12 mln zł podatku od nieruchomości. Dodatkowo w ostatnich 5 latach miasto kupiło i przekazało szpitalom sprzęt o wartości ponad 2,2 mln zł.