Gdańsk: szpital pozwie NFZ za niezapłacone faktury?

Autor: AK, WR/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2011 14:07

Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie chce pozwać NFZ do sądu za 133 niezapłacone faktury.

Gdańsk: szpital pozwie NFZ za niezapłacone faktury?

Sprawa dotyczy finansowania szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Placówka nie podpisała kontraktu z NFZ na leczenie pacjentów na tym oddziale. W związku z tym NFZ ma jedynie obowiązek płacenia szpitalowi za tych pacjentów, którym na SOR-ze ratowano życie.

- Tego typu rozliczenia są bardzo dokładne. W 133 przypadkach dostaliśmy od szpitala niepełną dokumentację, bądź uznaliśmy, że nie były to przypadki ratujące życie - mówi portalowi rynkzdrowia.pl Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Funduszu.

Oddział nie obawia się procesu sądowego. Uważa, że dokumentacja, którą otrzymał ze szpitala została dokładnie przeanalizowana.

- To jedyny szpital, który nie podpisał z nami kontraktu na SOR.  Gdyby podpisał, to nie byłoby takich problemów. Nasza propozycja była rozsądna, na większe finansowanie tego oddziału nas nie stać - tłumaczy rzecznik.

Przypomnijmy, że gdańska lecznica nie podpisała kontraktu, ponieważ uznała, że propozycja finansowa przedstawiona przez NFZ jest dla niej niekorzystna.

Kłopoty z niedostatecznym finansowaniem SOR-u wynikają, w ocenie dyrektor szpitala, Krystyny Grzeni, m.in. z niedoskonałości wzoru, w oparciu o który NFZ określa dobowe stawki ryczałtowe. Jedną z istotnych składowych w ryczałcie jest stawka bazowa pomnożona przez procent spełnienia minimalnych wymagań w zakresie struktury, które określiło Ministerstwo Zdrowia.

-  I tu się dzieje największa krzywda, choć zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest opracowanie obiektywnych zasad finansowania – mówiła dyrektor Grzenia podczas lutowej konferencji Rynku Zdrowia w Gdańsku. - Nasz szpital zatrudnia znacznie większą liczbę personelu SOR niż inne lecznice. Przekraczając minimalne standardy, uzyskujemy raptem o 150 zł wyższą stawkę bazową niż szpital zatrudniający o wiele mniejszy personel na oddziale ratunkowym.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum