Gdańsk: szpital na Zaspie wymaga inwestycji związanych z Euro 2012

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 11:49

Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha SPZOZ na gdańskiej Zaspie, położony najbliżej budowanego stadionu w Letnicy pilnie potrzebuje inwestycji. Na remont czeka oddział okulistyki i sąsiadująca z nią laryngologia.

Gdańsk: szpital na Zaspie wymaga inwestycji związanych z Euro 2012
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Modernizacji wymaga blok operacyjny. Do Euro 2012 czasu zostało niewiele, a właśnie ten szpital pełnić będzie rolę zaplecza medycznego dla setek tysięcy kibiców. W warunkach, jakimi dziś dysponuje, na pewno tym nowym obowiązkom nie podoła. Tymczasem gros pieniędzy, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski, pochłaniają inne szpitale.

– Komfort pracy chirurgów i instrumentariuszek zwiększa bezpieczeństwo chorych podczas operacji, ciasnota uniemożliwia stosowanie nowych technologii medycznych, bo potrzebna do tego aparatura po prostu się na bloku nie mieści - tłumaczy Krystyna Paszko, pielęgniarka koordynująca ds. epidemiologii i zakażeń szpitalnych. Tracą na tym pacjenci.

Blok operacyjny oddano do użytku w 1985 roku i od tego czasu ani razu nie był on gruntownie modernizowany. Problem w tym, że dwadzieścia lat temu wykonywano na nim rocznie 6300 operacji, a dziś ich liczba wzrosła do 12 tysięcy.

– Prowadziliśmy na bloku jedynie drobne remonty - naprawę dachu, wymianę wykładziny w sali instrumentariuszek - przyznaje Zenon Pobłocki, wicedyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych. W pełni zmodernizować udało się tylko salę "doraźną" na oddziale ratunkowym. Ostatnio departament zdrowia Urzędu Marszałkowskiego przyznał szpitalowi pieniądze na wieloetapową inwestycję pod tytułem "klimatyzacja".

Blok operacyjny nie spełnia wymogów rozporządzenia ministra zdrowia z listopada 2006 roku, m.in. nie ma gdzie urządzić na nim sali wybudzeń.

– Rozwiązania są dwa: albo gruntowny remont, albo dobudowa nowego bloku operacyjnego - przekonuje dyrektor Pobłocki. W starym bloku nawet po jego przebudowie będzie ciasno, poza tym na świecie standardem jest już budowa nowych bloków operacyjnych po tylu latach.

Na to ostatnie zdecydował się właśnie wybudowany według tego samego projektu szpital w Elblągu. Zaspa ma mnóstwo wolnego terenu wokół szpitalnych budynków, jest więc gdzie taki pawilon postawić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum