Gdańsk: szpital na Zaspie pozwie NFZ?

Autor: Radio Gdańsk, KR/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2011 13:02

Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie w najbliższych dniach ma zdecydować, czy pozwie Pomorski OW NFZ za odmowę zapłaty za leczenie pacjentów SOR.

Gdańsk: szpital na Zaspie pozwie NFZ?

Lecznica na Zaspie nie podpisała kontraktu z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na finansowanie leczenia na szpitalnym oddziale ratunkowym. Powodem była zbyt niska wycena świadczeń przez Fundusz. Dlatego szpital rozlicza się z płatnikiem według indywidualnych faktur za każdego pacjenta SOR.

Pomorski Oddział Wojewódzki NZF zakwestionował ponad 133 faktury ze względu na niepełną dokumentację i odmówił ich zapłacenia. Jak podaje Radio Gdańsk, Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na Zaspie, przekazała 8 marca dodatkowe dokumenty wymagane przez Fundusz.

Dyrektor Grzenia zwróciła się o pomoc do wojewody pomorskiego, argumentując, że brak pieniędzy na SOR oraz na karetkę N, może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Temat ma być poruszany podczas posiedzenia rady pomorskiego NFZ, które odbędzie się 9 marca.

Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreśla, że art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wymusza na świadczeniodawcy przedstawienie dokładnych faktur a na NFZ szczegółową analizę tej dokumentacji.

– Nie wszystkie z przedstawionych przez Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie przypadki kwalifikują się jako stan nagły, a niektóre z faktur odrzuconych przez oddział NFZ wymagają uzupełnienia – mówi Mariusz Szymański.

Zaznacza, że analizą ponad 130 faktur zajmuje się specjalnie powołany do tego zadania zespół, w skład którego wchodzi m.in. lekarz, a uzasadnione faktury na pewno zostaną zapłacone. Przyznaje jednak, że nie jest to sytuacja komfortowa dla żadnej ze stron.

– Szpital na Zaspie jako jedyna lecznica w województwie nie podpisał kontraktu na SOR. Placówka posiada też jedyny w Pomorskiem wyspecjalizowany oddział neonatologii z pododdziałem intensywnej terapii i karetkę N, na którą również nie ma kontraktu z NFZ – wymienia rzecznik.

W jego opinii, najkorzystniejszy byłby kompromis między POW NFZ a szpitalem.

– To służyłoby każdej ze stron. Nie jest bowiem tak, jak informowały niektóre media, że Fundusz niczego lecznicy na Zaspie nie miał do zaproponowania. Propozycje były, ale nie okazały się one satysfakcjonujące dla szpitala – podkreśla Szymański.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum