Gdańsk: przychodnia sportowa przeprowadza się do szpitala

Autor: Radio Gdańsk, RZ/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 12:00

Władze pomorskiego samorządu spełniły obietnice złożone rodzicom młodych sportowców z Pomorza, protestującym przeciw likwidacji Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej w Gdańsku. Przychodnia nie tylko nie zniknęła, ale właśnie przeprowadza się do docelowej siedziby w Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha SP ZOZ w Gdańsku.

Nowe lokum jest przestronne, świeżo wyremontowane i gwarantuje, że zdrowe nastolatki, które muszą się tu zgłaszać na badania profilaktyczne, nie będą stykać się z osobami chorymi, co bardzo niepokoiło ich rodziców.

Jak wyjasnia Krystyna Grzenia, dyrektor Szpitala Specjalistycznego, w jednym miejscu pacjenci przychodni będą mieli do dyspozycji nie tylko dwóch lekarzy orzeczników z medycyny sportowej z certyfikatami, ale i lekarzy specjalistów.

Konsultacji udzielać będą ortopeda, okulista, laryngolog i neurolog według ustalonego harmonogramu. Na miejscu będzie też można wykonać badania, np. antropometryczne, próbę wysiłkową, EKG. Natomiast z zabiegów młodzi pacjenci będą mogli korzystać w szpitalnym zakładzie rehabilitacji, który przejmie tę część kontraktu placówki przy ul. Lęborskiej.

Nad kontrowersyjnym projektem przyłączenia Przychodni Sportowo-Lekarskiej do Szpitala Specjalistycznego samorząd wojewódzki debatował w trakcie kilku sesji w ubiegłym roku. Przeciw tej decyzji ostro protestowali zarówno jej pracownicy, jak i rodzice młodych sportowców, którzy na co dzień korzystali z jej usług.

Jak wcześniej pisaliśmy, placówka miała wieloletnie tradycje - powstała 40 lat temu, od 1972 roku zajmowała parterowy pawilon o powierzchni blisko 700 m kw. Dwie trzecie jej pomieszczeń pracownicy wyremontowali własnym sumptem. Placówka była bardzo dobrze wyposażona, posiadała wszystkie potrzebne urządzenia diagnostyczne. Rocznie obsługiwała ok. 9 tys. młodych sportowców do 23. roku życia.

Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa, wyjaśnia wcześniej, że przenieniesienie palcówki wiąże się z możliwością obniżenia kosztów funkcjonowania przychodni. Teraz zapewnia, że w nowym miejscu młodzi sportowcy będą mieli o wiele lepsze warunki i bardzo dobrą opiekę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum