Gdańsk: pracownicy protestują przeciwko połączeniu szpitali

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 09:51

Wskutek połączenia dwóch lecznic w Gdańsku zwolnionych ma zostać 110 osób. Pracownicy szpitali czują się oszukani. Podczas obrad komisji zdrowia sejmiku protestowali przeciw planom zarządu województwa. Pomorski samorząd zapewnia, że nie przewiduje się zwolnień lekarzy i pielęgniarek.

Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował, że Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha w Gdańsku sp. z o.o. oraz Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. (dawny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku) mają stanowić jeden podmiot.

Zarządy obu spółek dostrzegają w połączeniu szansę na rozwój oraz poprawę sytuacji finansowej szpitali. Kapitał spółki wyniesie 250 mln zł. Efektem połączenia ma być m.in. wzmocnienie pozycji obu szpitali w przyszłych postępowaniach konkursowych NFZ, dzięki czemu będzie można rozszerzyć zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Radio Gdańsk podało, że podczas obrad komisji zdrowia Sejmiku Województwa Pomorskiego w środę (19 lutego) pracownicy szpitali protestowali przeciwko planom połączenia obu placówek. Są zaniepokojeni zwiększającą się liczbą osób do zwolnienia oraz decyzją o powołaniu wspólnych dla obu lecznic laboratorium i sterylizatorni.

Wicemarszałek województwa Hanna Zych-Cisoń zapewnia, że celem połączenia jednostek jest obniżenie kosztów utrzymania szpitali i obsługi administracyjno-finansowej, ale nie przewiduje się zwolnień lekarzy czy pielęgniarek.

Więcej: radiogdansk.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum