Gdańsk: podział pieniędzy, to wewnętrzna sprawa szpitala

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 14:34

Wicewojewoda Pomorski, Michał Owczarczak, nie będzie ingerował w spór między związkami zawodowymi UCK w Gdańsku a dyrekcją szpitala.

Na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (gdzie dyskutowany był problem sporu o pieniądze w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym) Józef Partyka, który reprezentuje Forum Związków Zawodowych poprosił o spotkanie przedstawicieli związków z wicewojewodą. Na tym spotkaniu wicewojewoda wysłuchał wszystkich argumentów strony związkowej. Na natomiast w czasie kolejnego spotkania, tym razem z dyrektor UCK, wicewojewoda dowiedział się, że pieniądze zostały już rozdysponowane.

– Po zapoznaniu się ze sprawą, jej aktualnym stanem, wojewoda uznał spór za wewnętrzną sprawę szpitala – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Roman Nowak rzecznik wojewody.

Związki zawodowe UCK, największego na Pomorzu szpitala, wstąpiły w spór zbiorowy z dyrekcją tydzień temu. Powodem są pieniądze, które, zgodnie z ustawą podwyżkową z 2006 roku, dyrekcja otrzymała do dyspozycji od NFZ. Zgodnie z przepisami władze szpitala muszą przekazać pracownikom co najmniej 40 procent  z 11 milionów złotych. Zdaniem związkowców wszyscy powinni dostać takie same kwoty, natomiast Ewa Książek Bator dyrektor UCK uważa, że nie wszyscy w takim samym stopniu przyczynili się do wypracowania zysku, dlatego premie zostały zróżnicowane i już wypłacone.

– Czekamy na dalszy rozwój wypadków. Związki zawodowe, wstępując w spór zbiorowy, zgodnie z przepisami zawiadomiły wojewodę o tym, że poinformują o całej sytuacji NIK, prokuraturę, Państwową Inspekcję Pracy. Wojewoda nie jest stroną tego sporu, chciał podjąć się mediacji w tej trudnej sytuacji, bo UCK jest strategiczną placówką w województwie pomorskim, a sytuacja konfliktowa rodzi określone zagrożenia dla szpitala. UCK ma ogromne kłopoty finansowe i stara się o uzyskanie kredytu, który jest dla niego kołem ratunkowych. Jeśli sytuacja się zaostrzy jego uzyskanie może być zagrożone – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum